EĞİTİM SEN BOLU ŞUBE BAŞKANI GEZİCİ:“MÜJDE" DEĞİL, AÇIK BİR EMEK HIRSIZLIĞIDIR

KESK Bolu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eğitim sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine tepki gösterdi. Gezici, resmi enflasyonun yıllardır TÜİK vasıtası ile düşük gösterilerek milyonlarca kamu emekçisinin, işçinin, emeklinin alın terinin çalındığını söyledi.

EĞİTİM SEN BOLU ŞUBE BAŞKANI GEZİCİ:“MÜJDE" DEĞİL, AÇIK BİR EMEK HIRSIZLIĞIDIR

İktidarın rekor kıran enflasyonu TÜİK eliyle düşük göstermesine tepkiler sürüyor. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Bolu Şubeler Platformu Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici,yazılı bir açıklamada bulunarak, “Sahte enflasyon rakamlarına, “refah payı” aldatmacasına göre maaş artışı değil, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz”dedi.

YAŞANAN ZAMLARIN PAYI ÇOK DAHA FAZLA”
TÜİK’e göre enflasyonun aylık yüzde 4.95, altı aylık yüzde 42,35, yıllık yüzde 78,62 arttığını bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) verilerine göre ise enflasyonun aylık yüzde 8,31, altı aylık yüzde 71,43, yıllık yüzde 175,55 artış gösterdiğini belirten Gezici, “Emekçilerin, işçilerin, emeklilerin, halkın yaşadığı yoksullaşma TÜİK verileri ile gizlenemez boyutlara ulaşmıştır. Açlık sınırının yarısı kadar bir tutarla yaşam savaşı veren emeklilerin, ezici çoğunluğu açlık sınırı altındaki asgari ücrete mahkum edilen işçilerin, maaşı açlık sınırına yaklaşan kamu emekçilerinin ve dar gelirli milyonlarca yurttaşın yaşadığı gerçek enflasyonda gıda, kira ve ulaştırmada yaşanan zamların payı çok daha fazladır”ifadelerine yer verdi.

EMEĞİ İLE GEÇİNEN TÜM KESİMLERE ÇAĞRI
Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 6 bin 400 TL’yi, yoksulluk sınırının 20 bin 500 TL’yi aştığı, ortalama kamu emekçisi maaşının 6 bin 750 TL’de, ortalama kamu emekçisi emeklisi maaşının ise 4 bin 674 TL’de kaldığına dikkat çeken Gezici, “Kamu emekçilerinin ve emeklilerinin maaşlarındaki artışta ise şu yol izlenecektir.Önce altı aylık enflasyondan (%42,35) toplu sözleşme ile 2022 yılı Ocak-Haziran dönemi için maaşlarda yapılan artış (2,5 puanlık refah payı aldatmacası dahil %7,5) düşülecektir. Ardından bu “enflasyon farkına” 2022 Temmuz -Aralık dönemi için “toplu sözleşme” ile yapılan artış (%7) eklenecektir.Bu durumda kamu emekçilerinin ve emeklilerinin maaşında birikimli olarak %44,3’lük bir artış olacaktır.Emeği ile geçinen tüm kesimler gibi kamu emekçilerinin ve emeklilerinin de sadece enflasyona ezdirilmediği, ağır bir yoksulluk girdabına sürüklendiği koşullarda söz konusu artışı “memura, emekliye müjde” diyerek allayıp pullayanları kınıyoruz” diyerek KESK olarak başta kamu emeklileri ve emekçileri olmak üzere maaşları, ücretleri resmi enflasyon çarkı ile ufalanarak yok edilen, yoksulluğa, sefalete itilen tüm kesimlere “ARTIK YETER” demeye, insanca yaşamaya yetecek bir ücret ve güvenli bir gelecek için omuz omuza verme çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER