FINDIK BAHÇESİNDEN YETKİLİLERE SESLENEN ÇİFTÇİ-SEN:TABAN FİYAT 35 TL OLMALIDIR!

“Fındık hasat mevsimine girildiği şu günlerde halen fındık taban fiyatının açıklanmaması ve fındıkçının sorunlarına bir çözüm bulunmaması nedeniyle ÇİFTÇİ–SEN, Düzce'nin Akçakoca ilçesinde bir basın açıklamasında bulundu.

FINDIK BAHÇESİNDEN YETKİLİLERE SESLENEN ÇİFTÇİ-SEN:TABAN FİYAT 35 TL OLMALIDIR!

Bir gurup Çiftçi- Sen üyesi Akçakoca’da bir fındık bahçesinden yaptıkları açıklama ile yetkililere seslenerek bir an önce fındık taban fiyatının 35 TL olmasını, giderek artan sorunları altında ezilen ve  yaşamı zorlaşan fındık üreticisinin sesine kulak verilmesini istedi.

ÇİFTÇİLERİN, TARIMSAL ÜRETİMDE 'FİYAT BELİRLEME' HAKKI VAR!
Arkadaşları adına basın açıklamasını okuyan Mustafa Balcıoğlu, fındıkçının tüccarın eline teslim edildiğini, yüksek rekolte tahminleri ile fiyatın düşük tutulmasının hedeflendiğini  fındıkçıyı adeta tarım bakanlığı gibi çalışan Ferreroya teslim edildiğini vurgulayarak; “Çiftçilerin Cenevre'de Birleşmiş Milletler tarafından kabul gören haklarından bir tanesi de tarımsal üretimde fiyat ve piyasa belirlemede özgürlük hakkıdır"dedi.

FINDIK ÜRETİCİLERİ YETERLİ GELİRE VE SAĞLIK GÜVENCESİNE SAHİP DEĞİL
Çiftçilerin bu kapsamda adil bir piyasa ve tatmin edici bir fiyata ulaşma hakkı olduğunu ifade eden Balcıoğlu, "Ülkemiz dünya fındık üretiminin yüzde yetmişini karşılamaktadır. Türkiye hem üretimde hem de ihracat da dünya lideri konumundadır. Ancak tüm bunların yanında fındık üreticilerimiz çeşitli sorunlarla karşı karşıyadır. Geçimlerini sağlayacak yeterli gelire sahip değildir ,sosyal güvenceden yoksun haldedir"ifadelerine yer verdi.

Balcıoğlu, açıklamanın devamında fındık üreticilerinin temel ortak sorunlaruna değinerek şunları söyledi:

**"Nitelikli ve tutarlı tarım politikası uygulanması ve fındık üreticilerine koruyan tutarlı politikalar belirlenmeli ve yasalar çıkarılmalıdır.

** Fındıkta taban fiyat uygulanmalı fındık fiyatı üreticinin emeğini karşılayacak şekilde en az 35 TL olmalıdır.

** Fındık üretiminde kullanılan ilacından gübresine tüm girdiler kat ve kat artarken fındık fiyatları gerilemektedir.

**Ferrero ve ona bağlı şirketler adeta ülkemizin tarım bakanlığı gibi çalışmaktadır .

**Tüm çiftçilerin örgütlenmelerinin açılmalı kooperatiflere sahip çıkılmalıdır .

**Geleceğimiz için fındığı aramızda ve alın terimize sahip çıkalım.”

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2021, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER