"İŞ CİNAYETLERİNE SON!"

SOL Parti'nin işçi bülteni ‘Emekçinin Sesi’ Ekim sayısı çıktı.

"İŞ CİNAYETLERİNE SON!"

İçerisinde Bolu'dan, Eskişehir'den, Gebze'den, Soma'dan, Kocaeli'den ve Ankara'dan işçi mektuplarının da olduğu Emekçinin Sesi işçi bülteninin Ekim ayı sayısı çıktı. 

14 Ekim akşamı Bartın'ın Amasra ilçesinde ihmaller sonucu meydana gelen ve 41 maden işçisinin hayatını kaybettiği katliama vurgu yapan bültenin  "İŞ CİNAYETLERİNE SON! TÜM İŞYERLERİ İŞÇİ DENETİMİNE!" başlıklı ana yazısından bir kesit:

İş cinayetlerine son! Tüm işyerleri işçi denetimine!

Türkiye Taş Kömürü Kurumu Amasra müessesesinde 14 Ekim akşamı yaşanan grizu patlamasında 41 madenci kardeşimiz hayatını kaybetti, onlarca kardeşimiz de yaralandı. Bu büyük katliamın acısını derinden hissediyor, işçi sınıfımıza baş sağlığı diliyoruz. 
Soma’dan Ermenek’e, Şırnak’tan Karadon’a bugüne dek gerçekleşen tüm işçi katliamlarında olduğu gibi Amasra’da yaşananlara da kaza deyip geçmek mümkün değil. Amasra’da olanlar, Türkiye’de maden sektörünün tümüne hâkim olan, işçi hayatı ve kamu yararını tamamen hiçe sayan, şirket kârlarını ve kamu kaynaklarının yandaşlarca yağmalanmasını önceleyen genel bir anlayışın ürünüdür. AKP iktidarının politikaları sonucunda yıllar içinde, sektörde minimum işçi sayısı ile maksimum üretim yapılması, en temel iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması, denetimsizlik, özel madenlerde kuralsızlığın kamu madenlerinde ise liyakatsizliğin hüküm sürmesi olağan hale gelmiştir.

İşçiler, emekçiler;

Bu katliam ve sömürü düzenine karşı birleşmekten, kendi kaderimizi elimize almaktan başka yol yoktur. İşçinin halinden sadece işçi anlar. İş güvenliği, patrona bağlı çalışan kişiler tarafından değil ancak işçilerin denetiminde sağlanabilir. Dolayısıyla da iş cinayetlerine karşı tek gerçekçi çözüm bütün iş yerlerinde işçi denetimini kurmaktır. Bunun için sendikasız, güvencesiz ve güvenliksiz çalışmaya karşı birlik olalım, örgütlenelim, mücadele edelim! 

Taşeron yasaklansın, herkese güvenceli iş!

Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın!

Tüm iş yerlerinde işçi denetimi!

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2022, 21:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER