KESK BOLU ŞUBESİ'NDEN ZAMLARA KARŞI EYLEM:GEÇİNEMİYORUZ

KESK BOLU ŞUBESİ'NDEN ZAMLARA KARŞI EYLEM:GEÇİNEMİYORUZ

KESK Bolu Şubeler Platformu, artan enflasyon ve üst üste gelen zamlara karşı Kardelen Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Platform adına açıklamayı KESK Bolu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Zehra Kulalı Gezici okudu.

Kamu emekçilerinin insanca yaşam talepleri için mücadelenin devam edeceğine vurgu yapan Gezici, "Bir avuç mutlu azınlık dışında kalan 84 milyon olarak ülkeyi yönetenlerin aldığı yanlış kararların faturasının daha fazla işsizlikle, daha fazla yoksullukla ödüyoruz.İktidarın talimatları ile belirlenip, TÜİK vasıtası ile açıklanan resmi enflasyon bile yüzde 73,5 ile son 24 yılın rekorunu kırmış bulunuyor" dedi.

Gerçek enflasyonun yüzde 150'yi aştığını söyleyen Gezici, "Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon ise çoktan yüzde 150’yi aştı. Bizim için en önemli kalem olan gıda enflasyonu ise yüzde 200’ü buldu. Buna karşın kamu emekçileri olarak maaşlarımızda yaşanan artış “toplu sözleşme” artışları ve enflasyon farkları ile sadece yüzde 44’te kaldı.Hız kesmeden devam eden zam sağanağında bir gün aldığımızı ertesi gün aynı fiyattan alamaz hale geldik" diye konuştu.

TÜİK'in kafasına göre enflasyon verisi açıkladığını belirten Gezici, insanca yaşama yetecek bir ücret için çözüm önerilerini sıraladı:

"En düşük maaşın yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasından geçmektedir. (2022 Mayıs itibari ile 19.785 TL)

Tüm tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınmalı, bu maddelerde KDV sıfırlanmalıdır. Akaryakıt ürünlerinden telefona kadar lüks olmaktan çıkan her üründe ÖTV kaldırılmalıdır. 

Halkın, emekçilerin cebinden alıp zenginlere, beşli çeteye, yandaşlara aktarmanın araçları olan Kur Korumalı Mevduat Sistemi, Kamu Özel İşbirliği Projeleri, Döviz Garantili İhaleler sonlandırılmalıdır.Bu talepler 2023 Ağustos “toplu sözleşmesi” beklenmeden hayata geçirilmelidir.

Sorunlarımızın nihai çözümünün gerçek bir toplu sözleşme düzeni ve grev hakkımızla ilgili bir yasal düzenleme ile mümkün olacağını biliyoruz. Siyasi iktidarı yaşanan bu olağandışı süreçte toplu sözleşme masasına çağırıyoruz. Bakan Nebati’nin dediği gibi bu dönemin tek kaybedeni olan dar gelirliler olarak kayıplarımızın karşılanmasını istiyoruz. Biz emekçiler, size göre dar gelirliler toplumun %95’iyiz. Sabahın alaca karanlığında sokağa dökülen işçiler, kamu emekçileri, çiftçiler yani üretenler biziz. Bizler sabahın sahipleriyiz, hesap sormayı da biliriz yaralarımızı sarmayı da, biz üretmezsek hayat durur."

Açıklamanın ardından iktidara uyarıda bulunan Gezici, "Biz eşitlik, adalet, demokrasi ve barış istiyoruz! Biz insanca bir yaşam, güvenceli iş, güvenli bir gelecek istiyoruz!Tüm kamu emekçilerini;Emeğin Haklarını Korumak İçin KESK ’e Bağlı Sendikalarda Örgütlenmeye,BİRLİKTE MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 21:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER