KESK BOLU:GEÇİNEMİYORUZ!

Ekonomik krizi bordolarını yakarak, protesto eden KESK Bolu Şubeler Platformu, “Geçinemiyoruz” dedi.

Haber:Ahin ASLAN

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)
Bolu Şubeler Platformu, artan enflasyon ve ekonomik krize ilişkin Kardelen Meydanı’nda açıklama yaptı.


HALKIN CEBİNDEN ALINIP PİYASAYA SÜRÜLÜYOR!
Platform adına açıklamayı okuyan KESK Bolu Dönem Sözcüsü Zehra Kulalı Gezici, çarşıya, pazara, mutfağa yansıyan zamların TÜİK enflasyonunun en az iki katı olduğunu belirterek, “TÜİK rakamları son 19 yılın en yüksek enflasyonunu gösteriyor. Ancak Çarşıya, pazara, mutfağa yansıyan zamlar yaşadığımız hayat pahalılığının TÜİK enflasyonun en az iki katı olduğunu gösteriyor.  Hem açlık hem de yoksulluk sınırı %55 arttı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti 5 bin TL’yi aştı. Halkın cebinden alınıp piyasaya sürülen milyarca dolarla döviz kuru 3-4 puan düşürüldü. Buna rağmen yılın başında 7,40 TL olan dolar kuru 13 TL üzerinde kalmaya devam etti” dedi.

‘REFAH PAYI’ DİYE YUTTURMAK İSTİYORLAR
Maaşın dolarla alınmadığını vurgulayan Gezici, “Tükettiğimiz her şey döviz fiyatlarına göre artıyor.  Üstelik kurdaki kısmi düşüşe rağmen başta akaryakıt ürünleri olmak üzere iğneden ipliğe zam sağanağı devam ediyor. Yeni yılın ilk dakikalarında elektriğe %50 ile %127 arasında (ortalama %80), doğalgaza %25, vergi, resim ve harçlara %36, köprü geçiş ücretlerine %25 zam yapıldı. Son bir haftadaki katmerli zamlar Asgari Ücrete yapılan %50,4 artışı bile çoktan eritti. Buna rağmen biz kamu emekçilerine önümüzdeki altı ay için %7,5’luk maaş zammı dayatıyorlar. Enflasyon farkını öne çekmekten ibaret %2,5 artışı “refah payı” diye yutturmak istiyorlar” ifadelerine yer verdi.

“NEFES ALAMIYORUZ!”
Bu karanlık tabloda nefes alınmadığını belirten Gezici, “Gittikçe ağırlaşan koşullarda bırakalım altı ay sonrasını yarın nasıl bir ülkeye uyanacağımızı bilmiyoruz. Bu karanlık tabloda GEÇİNEMİYORUZ!  NEFES ALAMIYORUZ! Üstümüze çöken bu zifiri karanlıktan tek çıkış yolumuz hangi sendikanın üyesi olursak olalım yetkinin asıl sahipleri olarak bir araya gelmemizden ortak mücadeleyi yükseltmemizden geçiyor!!!Bunun bir adımı olarak; “GEÇİNEMİYORUM, İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK BİR ÜCRET İSTİYORUM” diyen TÜM KAMU EMEKÇİLERİNİ 14 Ocak 2022 Cuma Günü Yoksulluğumuzun Belgesi Bordrolarımızı Yakmaya Çağırıyoruz” şeklinde konuştu. Gezici’nin açıklamalarının ardından üyeler, maaş bordrolarını yakarak “Kurtuluş yok tek başına,ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Rakamlar yalan, yoksulluk gerçek” ve "Sermayeye değil,emekçiye bütçe" slogonları attı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2022, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER