KESK,BİR GÜNLÜK HİZMET ÜRETMEME KARARI ALDI!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedarasyonu (KESK), "20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik yaratan bu sözde mutabakat metnini kabul etmiyoruz" diyerek, tüm kamu emekçilerini 27 Ağustos Cuma günü bir günlük hizmet üretmeme eylemine katılmaya davet etti.

KESK,BİR GÜNLÜK HİZMET ÜRETMEME KARARI ALDI!

Hükümetin açıkladığı memur zamlarını kabul etmediklerini belirten KESK, tüm kamu emekçilerini bir günlüğüne hizmet üretmemeye çağırdı.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan KESK Bolu Şube Yönetim Kurulu Dönem Sözcüsü Serdar Koçyiğit, “Ortada taraflar arasında bağlayıcılığı olan bir toplu sözleşme metni değil, 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personeli durumu başta olmak üzere çıkmaz ayın son çarşambasına bırakılan bir vaat-temenni metni vardır.KESK olarak 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik dayatan bu mutabakatı KABUL ETMİYORUZ!”ifadelerine yer verdi.

ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETME MUTABAKATI!
27 Ağustos 2021 Cuma günü bir günlük hizmet üretmeme eylemine çağrıda bulunulan açıklamanın detayları şöyle:

“5,5 milyon kamu emekçisini ve emeklisi olarak ailelerimizi de kattığımızda 20 milyonluk geniş bir kitlenin geleceğini doğrudan ilgilendiren “toplu sözleşme” görüşmeleri bugün taraflar arasında varılan mutabakatla sona ermiştir.Hemen baştan ifade eldim ki, günlerdir bizden adeta kaçırılan,  kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerin ürünü mutabakatın adı “ölümü gösterip sıtmaya razı etme mutabakatıdır. Hükümet 12 Ağustos’ta yaptığı kamu emekçileri ve emeklikleri tarafından tepki ile karşılanan ilk teklifini yenilemek için 11 gün boyunca hiçbir adım atmamıştır.”

5,5 MİLYON KAMU EMEKÇİSİNİN EN AZ BİR YILI ÇALINDI
“Kısacası 5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisi bir “oldubitti” durumu ile karşı karşıya bırakılmıştır. Bu durum bile tek başına 5,5 milyon kamu emekçisine ve emekliye verilen değeri ortaya koymaktadır.Bugün açıklanan mutabakat ise kamu emekçilerine, emekliklere verilen değeri gösteren bir belgedir. iki yıl için toplamda %67,2 maaş artışı teklif eden “yetkili” konfederasyon iki yıl için toplamda %26 oranına imza atmıştır. Teklif ve varılan mutabakat arasında iki yıl için toplamda 41 puan fark vardır. Bunun anlamı 5,5 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin en az bir yılının çalınmasıdır.”

REFAH PAYI TALEBİ GÖRMEZDEN GELİNDİ
“Öte yandan refah payı talebi yine görmezden gelinmiştir. Bunun yerine hakli hazırda sadece sendika üyesi kamu emekçilerinin yararlandığı yıllık 135 TL tutarındaki toplu sözleşme ikramiyesi yıllık 235 TL artırılmıştır.Söz konusu artıştan sendika üyesi olmayan toplamda en az 1 milyon 800 bin kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisi yararlanamayacaktır.Dolayısıyla toplu sözleşme ikramiyesindeki artışın refah payı talebi ile kıyaslanması veya “refah payı vermiyoruz ama toplu sözleşme ikramiyesini artırdık” denmesinin bir karşılığı yoktur.”

“UYARILARIMIZ YETKİLİ KONFEDERASYON TARAFINDAN YOK SAYILMIŞTIR”
“Yıllardır yaşanan kayıplar, biriken sorunlar bu yıl konfederasyonların tekliflerine daha fazla yansımıştır. Bu yıl konfederasyonların maaş artış talepleri başta olmak üzere pek çok talebi ilk defa bu kadar bir birine yakınlaşmıştır. Ancak bugün altına imza atılan mutabakat taleplerde ortaklaşmadan daha önemli olanın bu talepler için mücadelede ortaklaşmak olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. KESK olarak bu yönde yaptığımız çağrılar, kamu emekçilerinin ve emekliklerini daha da mağdur edecek yeni bir “satış” sözleşmesine onay verilmemesi yönündeki uyarılarımız “yetkili” konfederasyon tarafından yok sayılmıştır.”

“GERÇEK TOPLU SÖZLEŞME SİSTEMİ İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”
“Biz her şeye rağmen sendika-konfederasyon olmanın gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz. Hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmekle görevli olduğumuz 5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisinin sesi olmayı sürdüreceğiz. Bu görev ve sorumluluğun bir adımı olarak tüm kamu emekçilerini kendilerine dayatılan sefalet-yoksulluk ve güvencesizlik mutabakatına karşı tepkilerini göstermek üzere üretimden gelen gücümüzü kullanmaya,27 Ağustos 2021 Cuma günü bir günlük hizmet üretmeme eylemine katılmaya çağırıyoruz. Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın Hakem Kurulu’nun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkûm eden mevcut sisteme karşı grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu sözleşme sistemi için mücadelemizi sürdüreceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER