MADENCİLER,ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI ANKARA'YA YÜRÜYOR

Maden işçileri, Soma Ege Linyitleri İşletmesi bünyesinde linyit kömür üretimi yapılan Eynez açık ocak bölgesindeki özelleştirmeye karşı Ankara'ya yürüyor.

MADENCİLER,ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI ANKARA'YA YÜRÜYOR

Soma’da Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) bünyesindeki Eynez açık ocağının bir bölümünün Yeni Anadolu şirketine devrine karşı işçiler eylemlerini sürdürüyor. Yaklaşık 100 işçi, Ankara’ya doğru yürüyüşe başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TKİ ile görüşme yapamayan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezinden işçilerin beklediği yanıt olumlu olmayınca Soma Şubesi de işçilerle yürüme kararı aldı.

“PEŞKEŞE KARŞIYIZ”
Özelleştirmeye karşı nöbet usulü eylem ve imza kampanyası da sürerken diğer yandan da işçiler Ankara için Eynez Açık ocak alanından bu sabah yürüyüşe başladı. İşçilere seslenen Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şube Başkanı Şevket Şahin, “Biz buradan yetkililere tekrar sesleniyoruz. Siz Soma’ya gelmeden, kömür çıkarmanın ne demek olduğunu bilmeden, bizi sahamızı görmeden oturduğunuz yerden yetişemiyoruz, çıkaramıyoruz diyorsunuz. Bunu diyen bir bakanımız var. Sayın bakana sesleniyoruz, çıkın gelin Soma’ya bizim çalışma şartlarımızı, sahamızı görün. Vereceksen ver özel sektöre karşı değiliz ama bizim sahamızda değil. Başka bakir sahayı versin. Ama olmaz, neden? Çünkü biz 17 sene alt yapısını yaptık. Bunu devlet yemesin, 3-5 şirkete peşkeş çekilsin diyorlar. Biz buna karşıyız” dedi.

Haber: Evrensel Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER