MAYIS AYINDA EN AZ 232 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Mayıs ayı raporunu açıkladı. Mayıs ayında en az 232, yılın ilk beş ayında en az 972 işçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden işçilerden 4’ünün Bolu’dan olduğu tespit edildi.

MAYIS AYINDA EN AZ 232 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, çalışma hayatında yaşananları incelediği Mayıs ayı raporunu açıkladı.

2011 yılından itibaren farklı sektörlerden, işkollarından, mesleklerden işçilerin ve işçi ailelerinin hayat verdiği bir ağ örgütlenmesi olan, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) her ay emekçiler ve iş yaşamıyla ilgili gelişmeleri analiz ettiği raporları yayınlamaya devam ediyor. İSİG tarafından hazırlanan Mayıs ayı raporunda önemli veriler açıklandı.

“İş Cinayetlerine, İşsizliğe, Salgına ve Güvencesiz Çalıştırmaya Karşı Sendikalı Ol!” başlığıyla yayınlanan raporda, Mayıs ayında önce “tam kapanma” sonra “kısıtlamaların esnemesi” denirken Türkiye'de her gün çalışmak zorunda olan milyonlarca işçi için değişen bir şey olmadığı tespiti yapıldı.EN ÇOK ÖLÜM TİCARET BÜRO EĞİTİMDE
Rapora göre ,ölümler en çok ticaret/büro/eğitim, tarım/orman, inşaat/yol, belediye/genel işler, sağlık, taşımacılık, güvenlik, konaklama, enerji, kimya, basın ve metal işkollarında gerçekleşti:

• Tarım işkolunda 21 çiftçi ve 16 işçi hayatını kaybetti.

• İnşaatlardaki 20 iş cinayetinin 12'si Mayıs ayının son haftasında meydana geldi.

• Tespit edebildiğimiz en az 5 moto kurye arkadaşımızı kaybettik.

EN FAZLA ÖLÜM COVID’DEN
En fazla ölüm nedenleri Covid-19, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme, intihar, kalp krizi, elektrik çarpması ve boğulma.

Mayıs ayında Covid-19 nedenli ölümler yüzde 52 ile ilk sırada ve en çok meydana gelen işkolları ise şöyle: Ticaret/büro/eğitim, sağlık, belediye, güvenlik ve basın.

• 43 eğitim, 15 sağlık ve 14 belediye emekçisi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.
 

•İnşaatlardaki iş cinayetlerinin 11'i yüksekten düşme nedenli.

• Mayıs ayında en az 13 emekçi ‘borç ve işsizlik' nedenleriyle intihar ederek hayatına son verdi.

İş cinayetlerinin aylara göre dağılımına baktığımızda:

*Ocak ayında en az 203 işçi,

* Şubat ayında en az 141 işçi,

* Mart ayında en az 144 işçi,

* Nisan ayında en az 252 işçi,

*Mayıs ayında en az 232 işçi hayatını kaybetti.

36 ölüm İstanbul'da; 14 ölüm İzmir'de; 10 ölüm Muğla'da; 9 ölüm Bursa'da; 8'er ölüm Denizli, Mersin ve Samsun'da; 7 ölüm Kocaeli'de; 6'şar ölüm Ankara ve Antalya'da; 5'er ölüm Çanakkale, Konya, Sivas ve Şanlıurfa'da; 4'er ölüm Aydın, Bolu, Hatay, Manisa ve Zonguldak'ta; 3'er ölüm Adıyaman, Balıkesir, Bartın, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırıkkale, Sakarya, Trabzon ve Tunceli'de; 2'şer ölüm Adana, Afyon, Diyarbakır, Elazığ, Iğdır, Kastamonu, Mardin, Niğde ve Uşak'ta; 1'er ölüm Aksaray, Amasya, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Burdur, Çorum, Düzce, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Isparta, Karabük, Karaman, Kars, Kırklareli, Kütahya, Malatya, Ordu, Osmaniye, Rize, Siirt, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Van, Yalova, Yozgat, Irak, Rusya ve Somali'de meydana geldi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2021, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER