MENGEN'DEKİ MADEN İŞÇİLERİ:İŞ GÜVENLİĞİMİZ YOK!

Bolu’da Ercanlar Şirketler Topluluğu’na ait madenlerde çalışan emekçiler de iş güvenliği olmadığı ve önlemler alınmadığı için Soma gibi katliamların her an kapıda olduğunu belirtiyor.

MENGEN'DEKİ MADEN İŞÇİLERİ:İŞ GÜVENLİĞİMİZ YOK!

Emekçiler ücretlerinde artış için ayaklanırken bir yandan da iş güvenliği istiyor. Onlarca işkolunda, binlerce iş yerinde işçiler her gün iş cinayetlerinde yaşamını yitiriyor. Bolu’da Mengen ve Bursa'nın Gökçesu ilçesiznde faaliyet gösteren ve yine Ercanlar Şirketler Topluluğu’na ait Üçpınar Madencilik şirketinde de durum pek farklı değil.

"MÜFETTİŞLER NOT ETMİYOR"
Mengen’den bir işçi şöyle konuştu: “Haftada en fazla 37.5 saat, günde en fazla 7.5 saat çalışmamız yasa gereği gerekiyorken biz günde 8-10 saat arası çalışıyoruz. Haftalık iznimiz ise bir gün. Buraya da gelen müfettişler önceden şirkete haber veriyor. Maden içerisinde ve dışında ona göre düzenlemeler yapılıyor.” İşçi denetim için gelen müfettişlerin Ercanlar Şirketler Topluluğu’nun patronu Nurullah Ercan’ın Abant’ta bulunan VONRESORT otelinde kaldığını söyleyerek “Müfettişler çoğu zaman eksik bulsalar dahi not etmiyorlar” dedi.

"TAZMİNATLARIMIZ ÖDENMEDİ"
“Geçmişe dönük maaşlarımız eksik yatıyordu ya da aylarca yatmıyordu" diyen Mengen’den bir başka işçi ise şöyle konuştu:

Bunun yanı sıra kaza geçiren ve çalışamaz raporu alan arkadaşlarımız da oldu. Bu arkadaşlarımızın tazminat hakları da vardı. Ama Nurullah Ercan, geçtiğimiz senelerde yine kendi üzerine olan Doruk Madencilik şirketini iflas etmiş olarak gösterdi ve şu anki Üçpınar Madencilik şirketi ile işletmeye devam ediyor. Dolayısıyla bizim geçmişe dönük ücretlerimiz ve tazminatlarımız da yanmış oldu.”

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2022, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER