MENGEN’DE MADEN İŞÇİSİ:İNSAN CANINI HİÇE SAYIYORLAR

Bolu’nun Mengen İlçesinde Üçpınar Madencilik Kömür İşletmesi’nde çalışan bir işçi, maden ocağında ağır çalışma koşullarında ölüme terk edildiklerini ve fazla mesai ücretlerinin verilmediğini iddia etti.

MENGEN’DE MADEN İŞÇİSİ:İNSAN CANINI HİÇE SAYIYORLAR

Bolu’da Ercanlar Şirketler Topluluğu’na ait Üçpınar Madencilik Kömür İşletmesi’nde çalışan işçiler, iş güvenliği olmadığı, ağır çalışma koşulları ve mesai ücretlerinin verilmemesine tepkili.

Mengen Gökçesu’da Kadılar Köyü mevkiinde Nurullah Ercan’ın sahibi olduğu Üçpınar Madencilik Kömür İşletmesi’nde çalışan bir işçi,  https://www.facebook.com/YeraltindanSeslerr isimli sayfaya açıklamalarda bulundu.

Ağır çalışma koşullarında çalıştırıldıklarını, mesai ücretlerinin verilmediğini ve ocakta denetimin olmadığını öne süren işçi, insan canının hiçe sayıldığını belirtti.

İşçinin açıklamasının tamamı şöyle:

“Üçpınar madencilikte çalışmaktayım. Çalışma saatlerimiz belli değil. Günde 8-10 saat çalışma var. Haftada 1 gün izin kullanıyoruz. 2 gün izin hakkı verilmiyor. İnsanlık dışı çalışmalar mevcut. Kömür de kömür derdine düşüp insan sağlığını insan canını hiçe sayıyorlar. Madenciliğe aykırı olacak şekilde 2 ustaya 10 sarma 11 sarma iş veriliyor. Mesai ücretleri verilmiyor. Bütün sahalar tek bir patron üzerine. Senelik izinler verilmiyor. Zorla paraları verilip işçiler çalışmak zorunda bırakılıyor. Denetlenmiyor ve takip edilmiyor. İşçilere kimse sahip çıkmıyor.”

NURULLAH ERCAN’A AİT MADEN OCAKLARINDA YAŞANANLAR
Turizm ve madencilik alanlarında yatırımları bulunan Nurullah Ercan’ın madencilik alanında Bükköy Madencilik işletmesi dışında Kuzey Anadolu Madencilik A.Ş., Ercan Madencilik A.Ş, Arafa Madencilik Ltd. Şti. ve Üçpınar Madencilik Ltd. Şti. isimli şirketleri bulunuyor. Ercan’ın Zonguldak, Kütahya, Gebze, Aydın ve Bursa’da maden işletmeleri bulunuyor.

Nurullah Ercan’ın işçi düşmanlığı ilk olarak Bolu/Mengen Gökçesu’da sendikal hak ve özgürlükleri gasp etmesiyle duyulmuştu. Gökçesu’da faaliyet gösteren 3 şirketinde yaklaşık 400 maden işçisinin 2001 yılında Dev Maden-Sen’e üye olmaları nedeniyle yaptığı baskı ve tehditlerle gündeme gelen Ercan, 228 maden işçisini işten atarak sendikalaşmanın önünü kesmeye çalışmıştı. Ercan’ın yaptığı baskılara karşı Gökçesu Beldesi’nde ‘Sendikasızlaştırmaya, İşsizliğe ve Yoksulluğa’ karşı yürüyüş ve miting yapan işçiler tepkilerini göstermişti.

Üçpınar maden ocağında 30 Mayıs 2022 tarihinde gece saatlerinde dinamit patlatma işlemi sırasında madende göçük yaşandı. Bu sırada üzerine kömür parçaları düşen Ercan Hotlu, İsmail Çetiner ve Mücahit Özyer isimli işçiler ağır yaralandı. Patlamaya ilişkin yetkililerin raporda 'patlama olmadığını göçük olduğunu' iddia edilmişti.

2018 yılında Gökçesu maden ocağında meydana gelen bir başka göçükte 1 işçi yaşamını yitirmişti.

11 Aralık 2009’da Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki Bükköy Madeni’nde meydana gelen grizu patlamasında ise 19 madenci hayatını kaybetti. Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada aralarında Bükköy Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan'ın da bulunduğu altı sanık tutuksuz yargılandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2022, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER