"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
SES BOLU ŞUBE EŞ BAŞKANI: SUS PAYI DEĞİL,EMEĞİMİZİN HAKKINI İSTİYORUZ!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bolu Şube Eş Başkanı Serdar Koçyiğit, Resmi Gazete’de yayımlanan sağlık emekçilerine Nisan ayından itibaren dört aylık süreyle ek ödemelerin tavandan yapılması kararına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

ÖDEMELER TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KAPSAMALI
“Sus payı değil, emeğimizin hakkını istiyoruz” başlıklı açıklamada 8 Mayıs 2021 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de sağlık emekçilerine Nisan ayından itibaren 4 aylık süreyle ek ödemelerin tavandan yapılması yönünde karar alındığına dikkat çeken açıklamada “Ek ödemelerin tavandan ödenmesi kulağa hoş gelebilir. Ama biz sağlık emekçileri bunun aslında bir aldatmaca olduğunu pandemi döneminin her pikinde verilen ek ödemelerden biliyoruz. Pandemiden kaynaklı hasta başvurusunun azalmasıyla hastanenin geliri düşmekte ve düşen bu gelir üzerinden tavandan ödeme deyip adaletsiz bir dağılımla yürütülmektedir. Ayrıca sağlık emekçilerini bir bütün görmeyen bu anlayış belli bir kesime verdiği birkaç kuruşu belli meslek gruplarına da vermemektedir. Ortak kullanımdaki üniversiteler, ASM ve TSM’lerdeki sağlıkçılar da bu ek ödemeden muaf olmaktadır. Bu kabul edilemez. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın yerine getirilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın yayınlayacağı genelgede daha önce yapıldığı gibi ayırım yapılmadan ödemenin tüm sağlık emekçilerini kapsaması sağlanmalıdır” denildi.

Pandemi dönemi boyunca eksik personelle mücadele eden yüzlerce sağlık emekçisinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada talepler sıralandı:

SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN TEMEL ÜCRETLERİ ERİMEYE BAŞLADI
“Yüz binlercesi sağlık emekçisi hastalanmıştır. Sağlık emekçilerine yönelik artan şiddet, haklarını talep ederken uğradıkları baskı da cabası. Performans ve ek ödeme şeklindeki maaş ödemeleri sağlık iş kolunda temel ücretlendirme biçimi haline gelmiştir. Bu durumda da sağlık emekçilerinin temel ücretleri gittikçe erimeye başlamıştır. Sağlık emekçileri maddi ihtiyaçlarını karşılamak için emekli olmaktan dahi imtina etmektedirler. Bu nedenle palyatif çözümlerle sağlık emekçilerinin ekonomik sorunları çözülemez.”

TEMEL ÜCRET UYGULAMASI BAŞLATILMALI
“Bir an önce performans, ek ödeme vb. şekillerde yapılan ücretlendirmeler bir tarafa bırakılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret uygulaması başlatılmalıdır. Herkes için belirlenecek yoksulluk sınırı üzerindeki temel ücret üzerine, meslek, eğitim durumu, hizmet yılı ile sosyal ve özlük haklar eklenmelidir.”

EK ÖDEMELER MERKEZİ BÜTÇEDEN TÜM EMEKÇİLERE ÖDENMELİ!
Performans sistemi kaldırılıncaya kadar ek ödemeler hastane gelirinden değil merkezi bütçeden tüm sağlık emekçilerine ödenmelidir. Çünkü sağlık bir ekip işidir. Güvenlikten, temizlik işçisine kadar bu ücret bütün sağlık ekibine ödenmelidir. Bu taleplerimizi TİS sürecine girdiğimiz bu dönemde daha yüksek bir SES’le dile getireceğiz. Taleplerimizi kazanmak bizim elimizde. Yeter ki birlikte mücadeleyi büyütelim.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

TÜRKİYE'DE ÇOCUK İŞÇİ SAYISI 720...
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörü Numan Özcan, Türkiye'de çocuk işçilerin...

Haberi Oku