SOSYALİST PARTİLERDEN ASGARİ ÜCRET TEPKİSİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 2023 yılı için asgari ücretin 8500 TL olarak açıklanmasına EMEP, SOL Parti, TKP ve TİP Bolu İl Örgütlerinden tepki geldi.

SOSYALİST PARTİLERDEN ASGARİ ÜCRET TEPKİSİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıkladığı asgari ücret zammına sosyalist partiler tepki gösterdi.

EMEP: ‘ASGARİ DEĞİL İNSANCA YAŞAM İSTİYORUZ’

Emek Partisi(EMEP) Bolu Merkez İlçe Başkanı Soykan Çelikbaş, yaptığı açıklamada, “Asgari değil insanca yaşam istiyoruz” diyerek işçi ve emekçileri mücadeleye çağırdı.

EMEP Bolu Merkez İlçe Başkanı Soykan Çelikbaş gelinen süreçte başta MÜSİAD olmak üzere patronların memnun olduğunu hatırlatarak “Hükümet ve başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim şovuna dönüştüreceği süreçten memnun. Sendikal bürokrasi, ‘Bu rakamın altına imza atmayız’ restiyle zevahiri kurtardığını düşünerek memnundur. İyi de geceleri aç yatağa giren, öğlen okuluna yiyecek bir öğün yemek götüremeyen çocuklar ne olacak? Elektrik, su faturalarını ödeyemeyen, telefon, internet faturalarına yetişemeyen işçiler ne olacak? Artan enflasyon, düşen alım gücü nedeniyle bırakalım sağlıklı beslenmeyi doyacak ekmek bulamayan işçi, emekçi, emeklinin durumu ne olacak?” diye sordu.

İşçilerin sendikal bürokrasi eliyle, açlık sınırında bir yaşama mahkum edildiğini ifade eden Çelikbaş “AKP sözcülerine göre; işçi yetmeyen maaşını artırmak üzere daha çok mesaiye kalabilir. Ana baba yanına taşınabilir. Zeytini tek seferde değil üç seferde ısırarak yiyebilir. Porsiyonları küçültebilir. Doğalgazı açmaz, sobayı yakmaz, tasarruf edebilir ve belirlenen asgari yaşama kendini uydurabilir. ‘Patlıcan pahalıysa dünyanın sonu değildir, ucuzladığında herkes alır herkes doya doya yer’ diyen Bahçeli’nin çözümüyle ücretin artmasını değil patlıcanın ucuzlamasını bekleyebilir.” dedi.

SOL PARTİ: ‘EMEĞİN ÜLKESİNİ KURMAK İÇİN İŞÇİLER, EMEKÇİLER BİRLEŞELİM’

SOL Parti Bolu İl Başkanı Özgün Hasıl, 2023 yılı asgari ücreti için yaptığı açıklamada, “Seçim sürecine girilen ülkede, bugünlerde emekçilerin ağzına bir parmak bal çalınmak isteniyor. Oysa asgari ücret belirlenirken ilk önce işçi ve emekçilerin kayıpları giderilmeli ve her ay emekçilere gerçek enflasyon oranında zam yapılmalıdır” dedi.

Yeni asgari ücretin, emekçileri artan enflasyon ve her gün gelen zamlar karşısında yoksulluk sınırının altında bir yaşama mahkum edeceğini belirten Hasıl, “Açıklanan rakam, emekçileri 1-2 ay rahatlatabilir. Ancak kamu hizmetlerinin, eğitimin, sağlığın ticarileştirildiği, özelleştirildiği, kreşlerin kapatıldığı, çalışma ve yaşam koşullarının her geçen gün kötüleştiği ülke koşullarında emekçilerin insanca yaşam ücretinin, insanca yaşam koşullarının bir an evvel sağlanması gerekir” dedi.

Hasıl, antik demokratik olarak tanımladığı asgari ücret masasının bir an önce toplu sözleşme masasına dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, işçilerin ve emekçilerin söz ve karar süreçlerine katıldığı, kendi gelecekleri için söz sahibi olduğu demokratik bir emek rejiminin inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

TKP :'EMEKÇİYE BUNU LAYIK GÖRENLER HESAP VERECEK!'

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Bolu İl Başkanı Davud Ergün açıklanan asgari ücret için yaptığı açıklamada "Emekçiye bunu layık görenler hesap verecek!" ifadelerini kullandı.

TKP Bolu İl Başkanı Davud Ergün "Erdoğan 'sırtımızda yumurta küfesi var' derken çok samimi. AKP’nin küfesi, bu ülkede patronların kârlarını garanti altına almaya devam ederken yoksullaşmanın, sömürünün, çürümenin diz boyu olduğu koşullarda nasıl yaparım da seçimlerden başarıyla çıkarım küfesi" dedi.

Bu ülkenin sırtındaki gerçek kamburun "emekçilerin sırtından semiren patronlar ve açlık sınırı dolaylarındaki asgari ücretlerle, grev yasaklarıyla patronların bir dediğini iki etmeyen iktidar" olduğunu vurgulayan Ergün "Unutmayalım işçi sınıfı masada güçlü olmak istiyorsa, sokakta, grevde, işyerinde güçlü olmak zorunda. 8500 lira olarak açıklanan asgari ücret bunu bir kez daha kanıtlamıştır" şeklinde konuştu.

TİP: 8 BİN 500 TL ASGARİ ÜCRET MİLYONLARIN YOKSULLUK ÜCRETİDİR!

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Bolu İl Örgütü adına konuşan Eren Arslan 8 bin 500 liralık asgari ücretin, işçilerin pastadaki payını daha da düşürdüğünü kaydederek “Asgari ücret sosyal adaleti sağlayacak bir mekanizma gibi görülmemiş, bir lütuf gibi sunulmuştur.” dedi.

Asgari ücretin Maliye Bakanı tarafından “fakire verilecek sadaka”, Cumhurbaşkanı tarafından ise “sırtındaki küfe” olarak görüldüğünü ifade eden Arslan “Türkiye emekçilerinin yarısından fazlası asgari ücret ve civarına mahkum edilmiştir. Bu Saray Rejiminin ucuz işgücü cenneti yaratma politikasının parçasıdır.” diye konuştu.

"TİP asgari ücretin sefalet ücreti olmaması, taban ücretin uygulanması ve emeğin hem büyümeden hem refahtan payını alması için mücadelesini hız kesmeden sürdürecek" ifadelerine yer veren Arslan , "Milyonlarca emekçi yoksulluk ücretine mahkum olmayacak. Türkiye’nin geleceğini Saray’ın ellerine teslim etmeyeceğiz!" vurgusunda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER