TMMOB BOLU: İŞ CİNAYETLERİNİ DURDURALIM!

TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu, ''İş Cinayetlerini Durduralım'' başlıklı bir basın toplantısı yaptı.

TMMOB BOLU: İŞ CİNAYETLERİNİ DURDURALIM!

TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu (İKK), dün  ''İş Cinayetlerini Durduralım'' başlıklı bir basın toplantısı gerçekleştirdi. TMMOB Bolu İKK Sekreteri Erol Perçin'in okuduğu açıklamada aşağıdaki ifaedelere yer verildi:

"Bilindiği üzere Gerede Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve deriden jelatin üretimi yapılan bir fabrikada maruz kaldıkları zehirli gaz nedeniyle 3 işçi yaşamını yitirmiş, 1 işçi ise tedavi amaçlı hastaneye sevk edilmiştir. TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu olarak, öncelikle iş cinayetinde yaşamını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına baş sağlığı, tedavisi sürmekte olan yurttaşımıza da acil şifalar diliyoruz.

Gayet iyi biliyoruz ki, iş kazaları ve meslek hastalıklarının temelinde, sermayenin azami kar hırsı ve emek aleyhine politikalar yatmaktadır. Bu politikalar doğrultusunda işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda alınması gereken tedbirlerin tam olarak uygulanmaması, kamusal denetimin yetersiz ve özensiz olması ülkemizdeki iş cinayetlerinde gözle görülür artışı beraberinde getirmektedir.

İŞ CİNAYETLERİNİ DURDURALIM

İşçi sağlığı ve iş güvenliğinde temel amaç; çalışanların sağlığına zarar verebilecek hususların önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınması, iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan, sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması, çalışanların ruhsal ve bedensel bütünlüğünün korunması olmalıdır. Fakat geldiğimiz noktada, ülkemizde her geçen yıl artan iş cinayetleri bu amaçtan çok uzak olduğumuzu göstermektedir.

Bir kez daha söylüyoruz, İş cinayetleri kader değildir! İş cinayetleri engellenebilir, yeter ki bilimin ve tekniğin gereği yapılsın! Yeter ki; her çalışmanın öznesi insan ve yaşam olsun!"

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2022, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER