TÜRKİYE'DE ÇOCUK İŞÇİ SAYISI 720 BİNE ULAŞTI!

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörü Numan Özcan, Türkiye'de çocuk işçilerin sayısının 720 bine ulaştığını söyledi. Özcan, çözümün sosyal koruma planı, adil ücret sistemini kurmak olduğunu söylüyor.

TÜRKİYE'DE ÇOCUK İŞÇİ SAYISI 720 BİNE ULAŞTI!

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından ortaklaşa hazırlanan rapora göre dünya genelinde çocuk işçi sayısı 2020 başında dört yıl öncesine göre 8,4 milyon artışla 160 milyona ulaştı. Araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle milyonlarca çocuk daha çalışmak zorunda kalacak.ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, Türkiye'de çocuk işçilerin sayısının 720 bine ulaştığını söyledi. Özcan, çözümün sosyal koruma planı, adil ücret sistemini kurmak olduğunu söylüyor.

'ÇALIŞAN ÇOCUK SAYISI 46 MİLYON DAHA YÜKSELEBİLİR'
ILO'ya göre yoksullaşma konusundaki öngörülerin gerçekleşmesi durumunda 2022 sonuna kadar çocuk işçi sayısı 9 milyon daha artacak. Fakat raporun ortak yazarlarından UNICEF İstatistikçilerinden Claudia Cappa, bu sayının beşe katlanabileceği konusunda uyararak "Alınan mali tedbirler ve diğer sebeplerden dolayı sosyal korunmada düşüş olması durumunda çalışan çocuk sayısı 46 milyon daha yükselebilir" diyor.

DAHA ÇOK ERKEK ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR
UNICEF Başkanı Henrietta Fore, "Kapanmaların, ekonomik sarsıntıların yaşandığı, okulların kapalı kaldığı, ulusal ekonomilerin gerilediği ikinci seneyi de sonlandırırken ailelerin çok büyük engelleri aşmak için çözüm bulmak zorunda" kaldığını ifade ediyor.

Rapora göre bu gidişattan daha çok erkek çocuklar etkileniyor. 2020 yılında kaydedilen 160 milyon çocuk işçiden 97 milyonunu erkek çocuklar oluşturuyordu.

TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞAN ÇOCUK SAYISI ARTIŞTA
Bu tablodaki endişe verici diğer bir durum da tehlikeli işlerde çalışan, yaşları 5 ile 17 arasında değişen çocuk sayısının artışa geçmiş olması. Balıkçılık ya da maden gibi sektörlerde çocuklar haftada 43 saat çalışabiliyor. Bu da normal gelişimlerine büyük zararın yanı sıra eğitim almalarını da imkansız hale getiriyor.

ILO ve UNICEF bu tür tehlikeli işlerde 79 milyon çocuğun çalıştığını ve bu sayının dört yıl öncesine göre 6 buçuk milyon daha fazla olduğuna işaret ediyor.

Çocuk işçilerin yüzde 70'i (yaklaşık 112 milyon) tarım işçiliği yaparken, yüzde 20'si hizmet sektöründe yüzde 10'u ise sanayi sektöründe görev alıyor.

Çocuk işçiliği sayısında en fazla artış görülen bölge ise Sahra-altı Afrika olarak ön plana çıkıyor. 2016'da sayılarının 16,6 milyon olduğu tahmin ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER