TÜVTÜRK İŞÇİLERİ DİRENİŞTE

TÜVTÜRK’ün Bolu şubesinde Nakliyat-İş’e üye olan 3 işçi, kod 29 ile tazminat ödenmeden işten çıkartıldı. İşten çıkartılan işçiler TÜVTÜRK önünde direnişe başladı.

Türkiye genelinde sendika karşıtı eylemlerde bulunan TÜVTÜRK, Türkiye genelinde birçok ilde 100’den fazla işçiyi sendikalaşma nedeniyle işten çıkarmaya devam ediyor. Bolu TÜVTÜRK işyerinde gerekli çoğunluğu sağlayıp yetki için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulundu.Yapılan başvurunun ardından araç muayene istasyonu TÜVTÜRK’ün Bolu şubesinde Nakliyat-İş’e üye olan 3 işçi,kod 29 ile tazminat ödenmeden işten çıkartıldı.

İşten çıkarmalara karşı mücadeleye devam eden Nakliyat-İş, TÜVTÜRK’ün Bolu Şubesi’nde işten çıkarılan işçilerle saat 12.00’de istasyon önünde düzenlenen basın açıklamasında bir araya geldi.

Sendikanın basın açıklamasına Bolu SOL Parti ve TKP İl Örgütleri de destek verdi.

İŞTEN ÇIKARMALAR HAKSIZ VE HUKUKSUZDUR

Açıklamada bulunan Nakliyat-İş Sendikası Genel Sekreteri Erdal Kopal, “İşverenler tarafından hukuksuz ve haksız bir şekilde uygulanan kod 29’tan ahlak kurallarına aykırılıktan tazminatsız bir şekilde işten atmıştır. Bu işçi arkadaşlarımıza çalışmanın karşılığı olarak performansları iyi olduğu için ödül veren takdir eden örnek gösteren işveren her nedense sendikal örgütlenmeyi, sendikaya üye olma hakkını kullandığı için tazminatsız kod 29’tan işten atmıştır. Nakliyat-İş Sendikası olarak başından beri örgütlendiğimiz buradaki işçi arkadaşlarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Haksız hukuksuz ve yasa dışı kod 29’tan tazminatsız işten atılmaya karşı mücadele etmeye devam edecek. İşverenin bu haksız tutumundan geri dönmeye atılan işçileri işe geri almaya çağırıyoruz.” dedi.

ONLAR BOLU BEY’İ İSE BİZ KÖROĞLU’YUZ

Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ise, “Kendisini Bolu Beyi ilan eden işverene karşı yasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olmuşlardır. Kendisini Bolu Bey’i ilan eden işverene karşı biz de diyoruz ki Köroğlu’yuz. Baskıya, zulme, isyan ediyoruz ve baş kaldırıyoruz. Bu arkadaşlarımızın davası ekmek davasıdır. Bu arkadaşlarımızın davası daha insanca yaşanabilecek bir ülke davasıdır. ” açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 22:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER