YARIM ASIRLIK DİKİŞ MAKİNESİ İLE AYAKKABI TAMİRİ YAPIYOR

Bolu’da 34 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan 47 yaşındaki Emin Tezcan 50 yıllık dikiş makinesi ile ayakkabı tamiri yapıyor. Ayakkabı tamirciliğinin sabır gerektiren bir iş olduğunu belirten Emin Tezcan, günümüzde çırak bulamamaktan şikayetçi.

YARIM ASIRLIK DİKİŞ MAKİNESİ İLE AYAKKABI TAMİRİ YAPIYOR

Haber:Ahin ASLAN

Bolu’da 2 çocuk babası Emin Tezcan, henüz 6 yaşındayken yaz tatillerinde babasının yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Tezcan, henüz 13 yaşındayken babası trafik kazası geçirdi. Kazadan sonra evin tüm sorumluluğun üzerine alan Tezcan, iş hayatına atıldı. Babasından kalan 15 metrekarelik dükkanda 34 yıldır ekmeğini kazanan Tezcan, elindeki bu zanaatıyla ailesinin geçimine katkı sağlıyor.


“13 YAŞINDA DÜKKAN ÇALIŞTIRMAYA BAŞLADIM”
Babası trafik kazası geçirdikten sonra henüz 13 yaşındayken dükkan çalıştırmaya başladığını ifade eden Tezcan, “Babam ayakkabı tamirciliği yapıyordu. Babamın dükkanı daha önce Yukarı Çarşı’daydı. 1985 yılında benim şuan çalıştığım dükkana geldi. Bende ilkokul dönemlerinde babamın yanına gelip çalışıyordum. Çıraklıkla beraber ayakkabı boyamayı öğrendim. 1987 yılında babam trafik kazası geçirdi. Kazadan sonra mecburen okulu bıraktım ve iş hayatına atıldım. 13 yaşında işe başladığım için süreç benim için çok zor ilerledi. 13 yaşında dükkan çalıştırmaya başladım. 2 kız kardeşim, annem, ben ve babaannem vardı. Eve bakmam gerekiyordu” dedi.“İŞİMİ YAPMAKTAN ÇOK MEMNUNUM”
Para kazanmak için iş yapmak istemediğini asıl amacının müşteriyi memnun etmek olduğunu vurgulayan Tezcan, “Severek yaptıktan sonra hiçbir zorluğu yok. 1987 yılından beri işimi düzgün yapmaya çalışıyorum. Zorluklarla çok karşılaşıyorum. Örneğin müşteriyi memnun etmek çok zor. Bazı müşteriler yapılmayacak ayakkabıyı çok sevdiği için getiriyor, yapıver diyor ama olmaz. Para kazanmak için iş yapmak istemiyorum. Müşterinin memnuniyeti için bu işi yapmak istiyorum. İki kızım var. Büyük kızım üniversite son sınıf öğrencisi, küçüğü ise lise son sınıfa geçti. İşimi yapmaktan çok memnunum. 13 yaşında yapabileceğim tek iş buydu. Ömrüm yettiğince bu işi yapacağım. Dükkanı büyütsem benim için çok daha iyi olacak ama burada başka yer yok. Başka yerlerde kiralar en az 3 bin lira. Burası kendi yerimiz olduğu için buradan ayrılmam” ifadelerini kullandı.

BOLU’DA YAKLAŞIK 18 AYAKKABI TAMİRCİSİ VAR
Yeni neslin 4+4+4 eğitim sisteminden dolayı ayakkabı tamirciliği yapacak zamanı olmadığını dile getiren Tezcan, “Eskiden bu işi öğrenmek için yanımıza gelip çıraklık yapmak isteyen çok kişi vardı. Şimdi hiç yok. Şuan da çok iş var. Biri gelse çırak olarak çalışsa, destek olsa hem bana da yetişmiş olur hem de ilerleyen günlerde veya aylarda dükkan açmasına vesile olurum. Eskiden beri ayakkabı tamirciliği yapan kişiler artık dükkanını kapatmaya başladı. Yıllar önce Bolu’da 30 tane ayakkabı tamircisi vardı. Şuanda yaklaşık 18 kişi var. Yanımızda birini yetiştirmek istiyoruz. Ama kimse yok. Bunun nedeni de 4+4+4 eğitim sisteminden kaynaklı. Liseden çıkan bir çocuğu buraya getirip çalıştırma şansım yok. Artık çok zor” şeklinde konuştu.“30 YILDAN BERİ GELEN MÜŞTERİLERİM VAR”
Günde ortalama 20 çift ayakkabı tamiri yaptığını belirten Tezcan, “Ayakkabı tamirciliği hiçbir zaman için ölmez. Yok olan mesleklerin içine aldılar ama ölmez yani. İşini düzgün yaptıktan sonra eve ekmek götürememe tereddüttün olmaz. Bazı ayakkabıların tamiri 5 dakikada bitiyor bazılarının tamiri ise bir saat sürebiliyor. Ama günde ortalama 20 çift falan yapabiliyorum. Ayakkabısını tamir ettiğim müşterilerimin yüzde 70’i devamlı gelenler. Yani 25-30 yıldan beri gelen kişiler. Onlardan memnunum, onlarda benden memnun. Yeni müşterileri tutamıyorsun, eski müşterileri mecburen ayırt ediyoruz” diye konuştu.

“AYAKKABICILAR ODASI’NIN BİZE DESTEK VERME ŞANSI YOK”
Pandemiden dolayı işlerin azaldığını devletin verdiği destekle ayakta kalabildiğini ifade eden Tezcan, “Pandemiden dolayı bir buçuk yıldan beri işler azaldı. Ama bir haftadan beri çok yoğun geçiyor. Eylül ayında okullar açıldığı zaman daha çok yoğun olacak. İşlere yetişmek mümkün olmayacak. Koronavirüs ilk başladığında işler azdı. Dükkana bile neredeyse hiç gelmedik. Biz Ayakkabıcılar Odası’na bağlıyız. Ayakkabıcılar Odası’nın bizlere destek verme şansı yok. Devletin verdiği yardımlardan aldık. Bolu’da ki Ayakkabıcılar Odası’nın yaklaşık 100 üyesi var. Çok fazla üyeye sahip değiliz. Ancak bankaların verdiği kredilerden faydalandık. Bayağı sıkıntılar yaşadık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2021, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER