"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"

Ülkemizin yetiştirdiği, değerli müzik eğitimcisi, besteci, çocuk şarkılarının üstadı, viyola hocası Sefai Acay ile aynı günlerde Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde göreve başladık.  Misafirhane de sık sık karşılaşırdık. En son karşılaşmamız Ankara Kocatepe Cami avlusunda Nevzat Yosmaoğlu cenazesinde olmuştu. Sonra ölüm haberi geldi. Ülkemiz müzikseverleri son derece efendi, kibar, kalp kırmamak için aşırı özen gösteren iyilik timsali bir insanı kaybetmişti.

Sefai Acay,25.05. 1946 Konya ili Akşehir ilçesi Tipiköy doğumludur. 1965’te Akşehir İlköğretmen Okulunu; 1968’de Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünü bitirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünde öğrenim gördüğü sırada Fehamettin Özgüç’ten Viyola, Mathiew Halonen’den piyano; Nurhan Cangal’dan Armoni / Kontrpuan / Solfej; Saip Egüz/Erdoğan Okyay’dan koro dersleri aldı. Prof. Eduard Zuckmayer yönetimindeki okul orkestrası; Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Orkestrası çalışmalarına katıldı. Muammer Sun ile “Eğitim Müziği Besteleme/Halk Ezgilerini Derleme/Notalandırma/ Çok Seslendirme” konularında çalıştı.

Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirdikten sonra müzik öğretmeni olarak 1968’de Diyarbakır-Ergani Dicle İlköğretmen Okulu müzik öğretmenliğine atandı. 1973’te Akşehir İlköğretmen Okulu müzik öğretmenliğine naklen atandı. 1979’da Akşehir İlk Öğretmen Okulunun Bakanlık tarafından kapatılmasından sonra Akşehir Merkez Orta Okulu’nda beş yıl süreyle müzik öğretmenliği yaptı.

1984’de Konya/Selçuk Üniversitesi’nde müzik okutmanı olarak göreve başladı. 1985’te Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü Güzel Sanatlar Bölüm Başkanlığı’na atandı. 1986’da Ankara Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde Lisans Tamamlama programına katıldı. 1987’de Selçuk Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi Bölümü Kurucu Başkanı oldu. 1990’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında sınava girerek doktoraya eşdeğer Sanatta Yeterlik diploması aldı. 1995-1998 yılları arasında YÖK / Dünya Bankası İşbirliği ile yapılan “Millî Eğitimi Geliştirme Projesi” çalışmalarında Müzik Eğitimi Danışmanlığına atandı, pek çok panel, seminer, konferansta katılımcı ve yönetici oldu. 1999 yılı Ocak ayında Selçuk Üniversitesindeki görevinden kendi isteği ile ayrıldı, kısa bir süre Niğde Üniversitesi’nde görev yaptı. Daha sonra13 yıl(20 Mart 2000-25 Mayıs 2013) Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yaptı ve 25 Mayıs 2013’te bu kurumdan emekli oldu. Müzik alanında yayınlanmış çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Doç. Dr. Uğur Türkmen Danışmanlığında, Yüksek Lisans öğrencisi Filiz Yıldız tarafından Müziksel İşitme Okuma ve Yazma Derslerindeki Makamsal Dizilerin Öğretiminde Sefai Acay Yaklaşımının Kullanılabilirliği, (Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Haziran 2013) konulu bir tez hazırlanmıştır.

Emeklilik döneminde Ankara’da yaşayan Acay’ı tatil için geldiği Anamur’da 20 Eylül 2016 tarihinde bir kalp krizi sonucu kaybettik. Cenazesi Akşehir’de toprağa verildi. Acay evli ve 2 çocuk babası idi. Kendisini saygıyla anıyorum.

KİTAPLARI
Mavi Bilye, Çocuk Şarkıları. (CD’ li), Ezgi Yayıncılık, 1983, Ankara.
Ezgi Yumağı, Çocuk Şarkıları (CD’li), Ezgi Yayıncılık, 1990, Ankara.
Müzik Öğretimi, YÖK/ Dünya Bankası Yayını, 1997, Ankara.
Fakülte- Okul İşbirliği, YÖK/ Dünya Bankası Yayını, 1998, Ankara.
Faculty-School Partnetshıp, YÖK/ Dünya Bankası Yayını, 1998, Ankara.
Şarkı Dağarcığı, Yurt Renkleri Yayınevi. 2000, Ankara.
Ezgilerle Bilmeceler ve Çocuk Şarkıları, Ders Kitapları A.Ş.T i, 2004, İstanbul.
Açkı Değişimli Tonal ve Makamsal Solfejler, Önder Matbaası, 2006, Ankara.
Tonal/Makamsal Keman Etütleri, Önder Matbaası, 2010, Ankara.
Tonal/Makamsal Viyola Etütleri, Önder Matbaası, 2010, Ankara.
Kolay Nota Öğretimi (Solfej Eğitimine Giriş)

ÖDÜLLERİ
1. “1984, İzmir Sanat Koop. “Çocuk Şarkıları Beste Yarışması” 1. lik ödülü.
2. 1986, Kültür Bakanlığı, “Çocuk Şarkıları Beste Yarışması” 2. lik ödülü.
3. 1995, Trabzon, Mavi Nota Dergisi “Müzik Başarısı” ödülü.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Necmettin sari 5 ay önce

Diyarbakır Dicle İlköğretmen okulunda müzik öğretmenim idi. Çok başarılı saygı değer bir kişiliğe sahipti.Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122