ALTINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Haftanın ilk günü itibariyle dolar ve avroda düşüş kaydedilirken altın fiyatları da 769 seviyelerinde işlem görüyor.

ALTINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını sıkılaştıracağına dönük mesajları ve martta faiz artışına başlayacağına dönük sinyalleri nedeniyle düşüşünü sürdürüyor. Ayrıca dolar/TL’nin 14 seviyesinin altına düşmesi nedeniyle Kapalıçarşı’da gram altın yüzde 1’in üzerinde değer kaybetti.

Fed’de 50 baz puanlık faiz artışlarının telaffuz edilmesi sonrası spot piyasada yaşanan düşüş, dolar/TL’deki kısmi geri çekilmeyle birlikte gram altın fiyatlarına da yansıdı.

Son olarak Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic 50 baz puanlık faiz artışının gerekirse kullanabileceğini belirtti. Fed en son 50 baz puanlık faiz artışını Mayıs 2000 tarihli toplantısında gerçekleştirmişti. Eğer Fed 50 baz puanlık bir artışa giderse 22 yıl sonra ilk kez böyle bir karar vermiş olacak.

FAİZ ARTIŞI FİYATLANIYOR
Altın fiyatları, paralel olarak sıkı para politikasını fiyatlıyor. Geçtiğimiz hafta Rusya ve batılı güçler arasında yaşanan Ukrayna gerilimi sonrası güvenli liman özelliği nedeniyle yükselen ve 1850 doların üzerini gören ons altın fiyatı Fed toplantısından sonra verilen şahin mesajların ardından sert geriledi.

Faiz artışına ilişkin beklentilerin artması ve piyasanın bu beklentiyi fiyatlaması sonrası altın ons başına 1790 dolar seviyesinin altına kadar geriledi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2022, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER