"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
ASLAN SOSYALDEMOKRAT...

Erdal İnönü’ yü bir kez daha rahmetle ve hüzünle  anımsadım.

HDP’ li vekil Feleknas UCA ,” Türkçe bilmiyorum, Kürtçe yemin etmek istiyorum” dediğinde.

Hele hele hemen sonrasında HDP yöneticilerinin bu ifadeye tepki olarak ,” Hayır TÜRKÇE YEMİN EDİLECEKTİR.” Diye karar almalarından sonra  ASLANSOSYALDEMOKRAT  ERDAL İNÖNÜ rüyalarıma girmeye başladı.

 

Milletvekillerinin son yemininden önce oluşmaya başladı bu yazımın alt yapısı. Ama bekledim. Görelim bir nasıl yemin edecekler diye; yazımı yemin sonrasına bıraktım. Ve de her kes sanki tarihte o yaşanmışlıklardan ders alırcasına yemin etti.

 

Eh aradan yıllar geçmiş, kim hatırlar kim bilir. Ama kimileri, insaflı ve vicdanlı olan kimileri bu arada TV EKRANLARINDA, birkaç kez o günlerden kısaca bahsettiler. Yani 1991 yılında Mecliste “ KÜRTÇE YEMİN “ meselesini ve sonrasını birkaç cümleyle de olsa hatırlattılar.

 

Yeter miydi bu açıklamalar, elbette ki yetmezdi. O zamanda bunu biraz uzunda olsa yazmak, geçmişin ÖNGÖRÜLÜ şahsiyeti ERDAL İNÖNÜ’yü ve yaşadıklarını yeni kuşaklara anlatmalı diye düşündüm. Ve de Sevgili Ekonomi Hocam, Eski Bayındırlık bakanı Prof. ONUR KUMBARACIBAŞI’nın  “ İnönü’lü Günler “  isimli  anı kitabından alıntılarla o günlerin olaylarını hatırlatmak istedim. ( İnönü’lü Günler-Detay Yayıncılık-eylül 2007 )

 

1991 genel seçimlerine gidilirken, seçim yasasında yapılan haksız ve insafsız bir değişiklikle DEP’in seçimlere katılımı engellenmişti. İNÖNÜ buna tepki gösteriyor ve bu yasağın  onları Demokrasi dışı  çıkış yolları aramaya iteceğini söylüyordu.Keza bu durumun PKK’nın işine geleceğini de belirtiyordu. O zamanki SHP  parti meclisi , DEP‘li adayların bir kısmının  SHP listelerinden seçime girmesine oy kaybetmek pahasına da olsa karar verir.

 

Sayın hocam ONUR KUMBARACIBAŞI bu hususu şöyle anlatıyor:

 

“...Erdal Bey,ancak politikayı meslek olarak görmeyenlerde bulunan cesaretiyle, bu bedeli ödemenin yerine getirilmesi gerekli bir görev olduğu inancındaydı. Açıkça bunu yapabilecek tek partinin SHP  olduğunu söylüyordu.Görev bize düşüyordu. Ülkesinin yararlarını partisel endişelerin üstünde tutacak gerçek politikacının karararlılığını gösterdi.”

 

“...Oysa İnönü DAĞDAKİ SİLAHI KÜRSÜDEKİ  SÖZE dönüştürmek istiyordu. İnandığı amacı uğruna  oy kaybetmeyi göze almış, yaklaşımının basit politika oyunlarına malzeme yapılacağını bilmesine karşın, politik yaşamının belki de en önemli kararlarından birini vermiş ve sonuna kadar arkasında durmuştur.”

 

Yapılan seçimler sonunda parlamentoya ; Leyla ZANA, Mahmut ALINAK, Hatip DİCLE, Orhan DOĞAN, Ahmet TÜRK, Sırrı SAKIK, Selim SADAK ve Sedat YURTTAŞ olmak üzere toplam 8 DEP ‘ li milletvekili girer.

Bu milletvekilleri , kendilerinin parlamentoya girmelerini sağladığı için ERDAL beye teşekküre gelirler.

Bu görüşmeyi de ONUR hocam şöyle özetlemiş:

 

“.. Erdal bey bu görüşme de;Biz demokrasi inancımız doğrultusunda görevimizi yaptık. Artık kararlarınızda özgürsünüz.Kendi partinize dönebilirsiniz. Bize karşı hiçbir borcunuz yok. Ama SHP’ de kalmak isterseniz bundan ancak mutluluk duyarım, dedi. Kürt milletvekilleri de tekrar teşekkür ederek, SHP’ de kalmak kararında olduklarını söylediler..”

 

Bu görüşme ve teşekkür faslı  06. KASIM.1991  günü yapılacak “YEMİN TÖRENİNDEN “ birkaç gün önce oluyor.Ancak bu  söylemlere ve SHP de kalacaklarını ifade etmelerine rağmen , başta  Hatip DİCLE  ve Leyla ZANA’ nın Kürtçe yemine kalkışmaları ve mecliste olay çıkarmaları  Erdal beyi  çok üzer;

 

“ Mecliste aynı kişilerin önceden hazırlanarak olay çıkarması ERDAL beyi hem hayal kırıklığına uğratmış, hem fena halde canını sıkmıştır.ÇÜNKÜ ONLARA PARTİLERİNE DÖNMELERİNİN DOĞAL OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ ama  kendilerinden SHP’ de kalacakları yanıtını almıştı.ERDAL beyi üzen , KANDIRILMIŞ konumuna düşürülmesiydi. Yoksa aynı kişilerin DEP adına koyacakları tavır SHP’ yi bağlamayacaktı.”

   

Evet efendim. Bundan yaklaşık 23-24 yıl öncesinde yaşanmış bir siyasal yemin töreninin arka hikayesi bu. Gelinen noktada alınan derslerin varlığı önemsenmeli ve sürdürülmeli. Yukarıda yazdığım gibi HDP Milletvekili  Feleknas UCA’nın “ KÜRTÇE YEMİN “ talebi bana bu tarihsel olayı yazma fırsatı verdi.  O günlerden bugünlere elbette çok şey değişti. Değişim hayatın ta kendisi, yeni kavramlar, yeni düşünceler ve anlayışlar, eski deyişle ‘ TAHAYYÜLLER ‘ öylesine kolay kolay değişmiyor. Ve fakat İNSANIN İNSAN OLMA SÜRECİNDE  Erdal İNÖNÜ  gibi kahramanların yeri hiçbir zaman unutulmamalı.

 

Selam olsun   O  ASLANSOSYALDEMOKRAT’A. Binlerce teşekkür ve rahmet dileklerimle aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Işıklar içinde yatsın.

 

Bu vesileyle Sevgili Hocam ONUR KUMBARACIBAŞI’ na sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

 

Yeniden buluşmak ümidiyle, sağlıcakla kalın efendim.

 

KİTABINIZ BOL OLSUN.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BOLU BAĞIŞÇILAR VAKFI GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bolu Bağışçılar Vakfı'nın olağan genel kurulu vakıf binasında gerçekleştirildi.

Haberi Oku