BOLU ESKİ İSTİHBARAT MÜDÜRÜNE USULSÜZ DİNLEMEDEN 7 YIL 6 AY HAPİS

BOLU ESKİ İSTİHBARAT MÜDÜRÜNE USULSÜZ DİNLEMEDEN 7 YIL 6 AY HAPİS

2012 yılında gazeteci İmdat Aslan’ın usulsüz dinlendiği gerekçesiyle Bolu Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği şikayet dilekçe sonrası Türkiye genelinde FETÖ/PDY yapılanmasının Bolu’da ki dinleme ayağı açılan dava sonrası gün yüzünü çıkmıştı.

Aslan’ı 3 ay boyunca usulsüz dinleyen eski istihbaratçıların Aslan’ın dinlendiğini anlayarak Bolu Cumhuriyet Savcılığa suç duyurusunda bulunarak şikayetçi olması FETÖ nün Bolu’da ki usulsüz dinleme oyununu bozmuştu.

Söz konusu tarihte Bolu’da birçok kişinin usulsüz dinlendiği iddiası ortaya atılmış hatta eski Ak Partili Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’da bir basın açıklaması yaparak kendisinin de dinlendiğini, hatta makam odasındaki televizyonunun içinden iki adet dinleme böceği çıktığını basın yoluyla kamuoyuna duyurmuştu. Ancak o süreçte Alaaddin Yılmaz kendisini dinleyenlerden şikayetçi olmadığı/olamadığı da kamuoyunca yadırganarak çeşitli spekülasyonlara neden olmuştu.

USULSÜZ DİNLENDİĞİNİ 2012’DE  TESPİT ETTİ
FETÖ/PDY yapılanması üzerine uzun yılar araştırmalar yapan ve bunları Türkiye genelinde olduğu gibi Bolu kamuoyunda da yazılı ve görsel medyada bilgilendirme ve uyarma amaçlı paylaşan  Aslan kendisinin 2009 _2014 yılları arasında Bolu’da İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Ufuktan Yiğit ve ekibi tarafından  kendisinin  usulsüz dinlediğini o yıllarda tespit etmişti.

DİNLEMEYİ İSTİHBARAT ŞUBESİNİN( İKK BÜROSU)’NDAN, DÜZENLENEN EVRAKLARI (A BÜROSU) YAZIŞMA NUMARASINDAN YAPMIŞLAR
Gazeteci Aslan’ın şikayeti sonrası açılan davada istihbaratçıların Aslan’ı dinlemelerine gerekçesi olarak mahkemeye sundukları beyanlarında; “İmdat Aslan’ın tehdit ve cebir yolu ile haksız kazanç sağlamak için örgütsel bir yapı içinde aktif şekilde bulunduğu ayrıca örgütün etkinliğini arttırmak için gerçekleştirecekleri  eylemlerde kullanmak için silah temin ettiği,akaryakıt  uyuşturucu,silah ticareti yaptığı” ihbarı üzerine dinlediklerini ifade etmişlerdi.

Mahkemenin gerekçeli kararında;Usulsüz dinlemenin klasik bir FETÖ taktiği olduğu, dinlemenin İstihbarat şubesinin İKK bürosundan, yazışma evrakının ise A büro yazışma numarasıyla yapıldığı tanık ifadeleriyle ortaya çıktığına yer verildi.

ANKARA’DAN  ÜSÜLSÜZ ALINAN  İZİNDEN 15 GÜN ÖNCE BOLU’DA DİNLEMEYE BAŞLAMIŞLAR
Dinlemenin istihbarat Şubesinde kendilerinin yetkisi olmadığı başka birimin görev alanında dinlendiği Aslan hakkında hiçbir ihbarın olmadığı,çıkar amaçlı örgüt içinde yer alması  iddiasının ise asılsız olduğu, Aslan’ın dinleme sürecinde, öncesinde ve sonrasında dinlenmesine gerekçe olabilecek hiçbir şahısla birlikteliğinin ticari ve sosyal ilişkisinin olmaması asıl nedenin FETÖ/PDY terör örgütünün   Aslanı Bolu’daki FETÖ/PDY terör örgütü yapılanması hakkında  araştırmalarından,tespitlerinden,yazdıklarından ve Tv.Proğramlarından dolayı rahatsız olduğu için susturma amaçlı dinlediğini eğer kayda değer bir sonuç alabilselerdi bunu kendisi aleyhinde kumpas kurarak kullanacakları gerçeğini ortaya çıkardı.

Bu konuda sorularımızı yanıtlayan Aslan; “o süreçte istedikleri kumpası kuramadılar ancak 15 Temmuz sonrası emniyet ve yargının içindeki kriptoların desteği ile bugünlerde FETÖ itirafçısı olan şahısların şikayeti ile benzer iddialar ile şahsımı itibarsızlaştırmak için kumpas kurulduğu ancak Allah’ıma şükürler olsun organize hareket etmelerine rağmen kriptoların kumpasları ayaklarına dolaştı ve bu süreçten de berat alarak mahkemece aklandım.

Mahkemenin gerekçeli kararında;”FETÖ/PDY terör örgütünün usulsüz dinlemeleri gerçekleştirirken Telekominasyon İletişim Başkanlığında görevli üyeleri ve yine yargı camiası içinde kendileri ile temaslı halinde olan hakim ve savcıları kullandıkları alaniyet kazanmış ve dinlemelerin genellikle İKK(İstihbarata Karşı Koyma) büroları üzerinden aynı yöntemler kulllanılarak gerçekleştiği” gerçeğinin de altı bir kez daha çizildi

6 YIL CEP TELEFONU KULLANAMADIM
Mahkemenin gerekçeli kararı sonrası gazetemize açıklama yapan Aslan;2008 yılından beri bu örgüt hakkında Abant Platformu Toplantılarıyla başlayan süreçten sonra araştırmalar yapıyor yazılar yazıyor yerelde Tv proğramlarıyla ifşa etmeye çalışıyordum.

2012 yılında İstanbul’dan yayın yapan Ulusal bir Tv kanalında FETÖ aleyhinde ciddi anlamda ilk ifşayı yaptığımın hemen ertesi günü beni yasal olmayan şekilde Bolu’da dinlemeye almışlar.Bu gayri yasal dinlemeden aynı gün haberim olduğu için kullandığın cep telefonumu iletişime kapattım.Usülsüz aldıkları 3 aylık dinleme izninden telefonum kapalı olduğu için umduklarını bulamayan ,istihbaratçılar 3 aylık usulsüz dinlenme sonra dinlemeye son vermek zorunda kalmışlar.FETÖ/PDY yapılanma mantığını bildiğim için yaklaşık 5 yada 6 yıl cep telefonumu kullanmadım. İletişimimi farklı kanallar ile gerçekleştirdim.

O tarihlerde birçok kurumda FETÖ militanlarının aktif olmaları, dolaysıyla kendilerini ifşa eden iş adamı gazeteci Tv proğramcısı,asker,polis ve diğer devlet birimlerindeki (MİT,GENEL KURMAY,EMNİYET,JANDARMA,YARGI MENSUBU) personeli usulsüz dinleyerek elde ettikleri gayri ahlaki ve gayri ticari tespitleri,delilleri öne sürerek susturdukları susturamadıklarını ise kumpaslar kurarak cezaevlerine hapsettikleri itibarsız hale getirdikleri klasik FETÖ operasyonları olarak tarihe geçmişti.

BYLOCK YAZIŞAMALARINDA ASLAN HAKKINDA FETÖCÜ İSTİHBARATÇILARIN NEFRET YAZIŞMALARI
Yargılamada ortaya çıkan bir gerçek 2016 yılında bile hala bazı kurumlarda FETÖ iltisaklı ve irtibatlı şahısların olduğunu gün yüzüne çıkardı.

433168 USER ID ile 204720 USER ID arasında gerçekleştirilen BYLOCK yazışmalarında şu içerik dosyaya intikal etmiştir. 18.02.2016v tarihli olan bu yazışma içeriği şu şekildedir;

>…….abi Ufuktan Yiğit eski istihbarat müdürü abiyle ilgili birinci iddianame …………gelmişti.Onun resmini göndermiştim diye hatırlıyorum. Diğeri ikinci iddianame bugün geldi onun şikayetçisi İmdat Aslan isimli ş……..gazeteci bozuntusu ve Metro firma sahibi Galip  Öztürk’ünismi geçiyor ancak İmdat Aslan’ın resmini çekemedim.Serdar abi eksik olan varsa tekrar gönderelim 1_46 part şeklinde gönderdik dosya adi yedekkk şifresi:Oguzyurdu1299….>

ESKİ İSTİHBARATÇI MÜDÜRE 7 YIL 6 AY CEZA
İlk yargılama sonunda aldığı ceza kararına Bölge İdare Mahkemesinde avukatı Sinan BARUT tarafından itiraz edilen ve bozulan karar sonrası Bolu 2.Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanan sanık eski istihbarat müdürü Ufuktan YİĞİT ‘te verilen 7 yıl 6 ay ceza kararının gerekçesinde;

KARAR; 1) FETÖ/PDY terör örgütü yapılanması içinde yer aldığı ve terör örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olduğu anlaşıldığından eylemlerine uyan 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 314/2. Maddesi gereğince sucun işleniş biçimi failin kastının ağırlığı,failin güttüğü amaç ve saik göz önünde alınarak taktiren 5 YIL HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA

2) Sanığın 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanununun 3.maddesinde belirtilen terör suçu ile cezalandırılmış olması sebebiyle sanığa verilen cezanın 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanununun 5/1maddesi gereğince yarı oranında arttırılarak sanığın 7 YIL 6 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA karar verildi.

Aslan bu karar sonrası sözlerini şöyle tamamladı;FETÖ/PDY terör örgütü hala kriptolar vasıtasıyla kamuoyunda güçlüyüz algısı yapıyor.Bunu da ne yazık ki yazılı ve görsel basını besleyerek,kafa kola alarak gerçekleri perdeleyip yapıyor. Kamuoyunda hala FETÖ’cülerin dışarıda fink attıkları algısı hakim. İllerdeki FETÖ borsası iddiaları henüz tam anlamıyla soruşturulmuş değil.FETÖ’nün bu ters algıları devlet/millet birlikteliği ile tersine çevrilir.Bu mücadele sadece 15 Temmuzlarda sokağa çıkarak,sabah 8, akşam 5 mesaisi ile olacak bir mücadele değil.Her günümüz, her saatimiz 15 Temmuz teyakkuzunda olursa mücadelede istenilen hedefe varılır.”

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER