DİYANET:MİDYE VE KARİDES YEMEK HELAL DEĞİLDİR!

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni fetvası ile bir ilke daha imza atarken tartışmaları da beraberinde getirdi. yarattı. Diyanet İşleri Başkanlığı, internet sitesinde midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz hayvanlarının helal olmadığına ilişkin fetva yayımlandı!

DİYANET:MİDYE VE KARİDES YEMEK HELAL DEĞİLDİR!

Diyanet İşleri Başkanlığı; “Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa vb. gibi deniz ürünleri yenilebilir mi?” sorusuna tartışma yaratacak bir yanıt verdi. Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, bir soruya verdiği yanıtta midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz hayvanlarının 'helal olmadığını' söyledi.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'nun açıklamasında, şunlar ifade edildi:

"Kur’an-ı Kerim’de, denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmiştir (Mâide, 5/96; Fâtır, 35/12). Hz. Peygamber de (s.a.s.), “Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir.” (Ebû Dâvud, Tahâret 41) buyurmuştur.

Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen “deniz hayvanları” ifadesiyle balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir (Kâsânî, Bedâi’, V, 35).

Şafii mezhebinde konuyla ilgili şöyle bir ayrım yapılmıştır: Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir. Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır. Buna göre kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal değildir (Remlî Nihayetu’l-Muhtac, VIII, 113,150-152.)."

VATANDAŞTAN DİYANET'E TEPKİ
Özellikle yaygın olarak tüketilen midyenin Müftülük tarafından “haram” statüsüne alınması sosyal medyada tartışma yarattı. Diyanet’in fetvasına anlam veremeyen vatandaşlar ise tepkisini sosyal medya hesaplarından paylaştı: Kalamar, karides ve midye fetvasıyla ilgili gelen tepkilerin bir kısmı şöyle:

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2021, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER