"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
İşçi Sınıfının Seçimlerdeki Tavrı Ne Olmalı?

Burjuva demokrasisi sınırları içerisinde yapılan bir seçim, işçi sınıfının çıkarları hitap etmemektedir. İşçi sınıfı bu seçimde burjuva partileri arasında bir tercih yapmaya zorlanmaktadır. Ve işçi sınıfının bu şekilde kurtuluşa eremeyeceği gayet açıktır. Peki, 7 Haziran seçimlerinde Marksist-Leninistler ve işçi sınıfının tutumu nasıl olmalıdır? Bu konuda göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli nokta vardır.                            
         1. Marksist-Leninistler bu seçimlerin burjuva demokrasisi sınırları içerisinde gerçekleşeceğini unutmamalıdır. Yani kim seçilirse seçilsin –birçok kesimin umut bağladığı HDP barajı geçse dahi- işçi sınıfının kurtuluşu bu yolla mümkün olmayacaktır.

 

         2. İşçi sınıfı kendine güvenmelidir. İşçi sınıfı, devrimci sendika ve Marksist- Leninist örgütlerde örgütlenip kendi kurtuluşunu burjuva demokrasisi sınırlarını aşarak sağlamalıdır. İşçi sınıfı, kurtuluşunun kendi birliği ve mücadelesiyle mümkün olduğunu unutmamalıdır.

 

Marksist-Leninistler ve işçi sınıfının bu seçimlerdeki tutumu konusuna gelince; AKP’nin getirmek istediği başkanlık sistemine, gerici politikalarına ve oluşturmakta olduğu parti-devlet modeline karşı HDP’nin barajı aşıp meclise girmesi, AKP’yi başarısız kılacak seçeneğe yönelme düzleminde göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Bu konuda Lenin’in 1905’de Vperyod’da yazdığı şu satırlar göz önünde bulundurulmalıdır:

         ‘’Sınıf bilincine varmış proletarya burjuva demokratlarını serflik kalıntılarına karşı muhalefetlerinde ve bunlara ve otokrasiye karşı savaşımlarında desteklemeli ama bir saniye olsun kendi başına bir sınıf olduğunu ve sınıfsal amacının burjuvaziyi devirmek olduğunu unutmamalıdır.’’

 

Lenin, yukarıda kendisinin de belirttiği gibi Çar’a ve otokrasiye karşı burjuva demokratlarını desteklemekte bir sakınca görmemiştir. Burjuvaların ileride –proleter devrim esnasında- Çar yanlılarıyla işbirliği yapabileceğini bildiği halde burjuva demokratlarını desteklemiştir ve tüm bunları yaparken kendisini asla ama asla çaresiz hissetmemiştir!

 

Tüm bunları günümüz Türkiye’sinin nesnel şartlarına uyarlarsak işçi sınıfı, gerici AKP politikalarına karşı ve AKP’yi geriletmek için HDP’yi meclise sokabilir ama bir saniye olsun HDP’nin de bir burjuva düzen partisi olduğunu unutmamalıdır, kendisine güvenmelidir!

 

Mehmet Karabağ/ AİBÜ Öğrenci

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Leninist 6 yıl önce

şimdi akp serf sınıfınımı temsil ediyor? yoksa otokrasiyi mi?
yazına göre hdp de burjuvaziyi temsil ediyor. akp ninde öyle olduğunu biliyoruz . o zaman soru şu olur: lenin burjuvaziye karşı burjuvaziyi ne zaman desteklemiş? bence onun örneğini versen daha iyi olurmuş. az çok sosyalistsen olmadığını da bilirsin.
söylediklerinin geçerli olabilmesi için kapitalizmin az gelişmiş olması ve burjuva demokratik devrimlerinin çağı olması lazım.
ideoloji karmaşası yaşayanı gördüm, sınıf karmaşası yaşayanını da hdp destekçisi "solcular" sayesinde görüyorum.

Misafir Avatar
Mehmet Karabağ 6 yıl önce @Leninist

adını leninist yapmışsın ama somut şartların somut tahlili konusunda sıkıntıların var sanırım. yazımda da belirttiğim gibi lenin'in 1905'teki
tutumunu örnek verip bunu günümüzün nesnel şartlarına uyarlamaya çalıştım. birebir aynı örneği vermek mümkün değil elbet, az çok
sosyalistsen bunu bilirsin. evet akp de hdp gibi bir burjuva partisidir ama sıradan bir burjuva partisi olmadığını herkes biliyor. Akp burjuva
normları ile devleti bir parti-devlet haline getirdi. yani hdp ile akp'yi aynı sınıfın temsilcileri olarak görmek aptallıktır. bu arada sınıf karmaşası
yaşamıyorum. eğer sınıf karmaşası yaşayanları görmek istiyorsan aydın siyaseti yapıp kendilerini işçi sınıfının temsilcisi olarak görenlere
bakmanı öneririm.

-Beğenmedim(1)
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

“BİR ALTAN ÖYMEN” HABERİ- MAX KİLİMCİYAN...

Haberi Oku