TAVUK FİYATLARINDA ARTIŞ % 20'Yİ BULDU!

Türkiye'nin beyaz et ihtiyacının yüzde 25'inin karşılandığı Bolu'da son zamanlarda tavuk etine gelen zam yüzde 20'yi buldu.

TAVUK FİYATLARINDA ARTIŞ % 20'Yİ BULDU!

Koronavirüs salgını sürecinde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasakları ve restoranların kapalı olması sebebiyle en çok etkilenen sektörlerden olan beyaz et sektöründe bazı firmalar üretimi durdurdu. Üretimin azalması ve ham madde fiyatlarındaki artış beyaz et fiyatlarında yükselmeye neden olurken Bolu’da tavuk etine yapılan zam ise yüzde 20’yi buldu.

Beyaz et üretimi yapan bazı firmaların üretimi durdurması nedeniyle tavuk eti neredeyse kırmızı et fiyatına satılmaya başlandı. Beyaz et üreticisi Mustafa Aksoy, "Hammadde fiyatları ikiye katladı. Maliyetlerimiz de artıyor. Kullandığımız bütün ürünler mısırından soya fasulyesine kadar, kağıdından naylonuna kadar fiyat artışı var. Tavuk da bundan etkileniyor. Tavuk eti şu anda kırmızı etle mukayese edildiğinde dörtte bir fiyatına piyasalarda satılıyor. Bazı firmaların üretimi bırakması arzın azalmasına sebep oldu. Dolayısıyla fiyatların artmasında bunun da etkisi var. Temmuz ayındaki hafta sonlarında pazar günü de sokağa çıkma yasağının olmaması tüketimi artırır diye düşünüyorum. Bunun fiyatlara etkisini piyasa kendiliğinden belirleyecektir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER