TÜRKİYE'DE TÜKETİCİ,TÜKENDİ!

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Türkiye’de açlık ve yoksulluğun her geçen gün arttığını ve 76.5 milyondan fazla tüketicinin aç ve yoksul olduğunu belirtti.

TÜRKİYE'DE TÜKETİCİ,TÜKENDİ!

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Turhan Çakar, 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Gününde, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

76 MİLYONDAN FAZLA YOKSUL TÜKETİCİ
Türkiye’de tüketicilerin aç ve yoksul durumda olduğunu belirten Çakar, "Yaptığımız araştırmaya göre, Türkiye’de nüfusun % 30’dan fazlası yani, 25,5 milyondan fazla kişi açlık sınırının altında yaşamaktadır. Nüfusun % 60’tan fazlası, yani, 51 milyondan fazla kişi ise yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Türkiye’de nüfusun %90’dan fazlası, yani, 76,5 milyondan fazla tüketici aç ve yoksul olarak yaşamını sürdürmektedir” dedi.

SERMAYENİN ÇIKARLARI ÖN PLANDA!
Türkiye’de açlık ve yoksulluğun her geçen gün arttığını söyleyen Çakar, “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasadaki son değişiklik hakkında hiçbir tüketici örgütünün görüşü alınmadan yasal değişiklik 9 Mart 2022 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilgili komisyonda görüşülmeye başlanmıştır. Bu görüşmelere çağrılan tüketici örgütleri temsilcisinin yasal değişiklik hakkındaki görüşü dikkate alınmamıştır. Artık, tüketici hakları değil, sermayenin çıkarları ve sermayenin yararı ön plana alınmaktadır. Ekonomik göstergeler bunun çok açık kanıtıdır” diye konuştu.


ZAMLAR,TÜKETİCİYİ TÜKETTİ
Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer)'in Dünya Tüketici Hakları Günü'ne yönelik yaptığı açıklamada, "ürkiye’de 83 Milyon vatandaşın hepsi tüketicidir.  Ne yazık ki  sadece ismi  kaldı, kendisi “tükendi”. Döviz Krizi, Ekonomik Kriz, Savaş Krizi derken, ülkenin içine girdiği darboğazın faturası aşırı zamlar ile tüketiciye ödetiliyor. Bu krizlerin hiçbirinin nedeni ve sorumlusu tüketici değildir. Gün geçmiyor ki bir zam haberi almayalım, marketlerde her gün etiket değişir oldu, çarşı pazarda tezgahların yanından geçilmiyor, seyahat biletleri uçmuş durumda… Bir yılda akaryakıta gelen yüzde 200’ün üzerinde, elektriğe yüzde 185'e varan, gıdalarda yüzde 200’ü aşan zamlar artık tüketiciyi tüketmiştir"denildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2022, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER