10 EKİM KATLİAMI BOLU’DA UNUTULMADI

10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan miting öncesinde IŞİD’ın düzenlediği canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren 103 yurttaş Bolu Emek ve Demokrasi Platformu tarafından anıldı.

10 EKİM KATLİAMI BOLU’DA UNUTULMADI

IŞİD’in Ankara Tren Garı’nın önünde yaptığı 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler, olayın 7. Yılında Bolu Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Kardelen Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla anıldı.

IŞİD’in Ankara Tren Garı’nın önünde 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlediği canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden 103 yurttaş, katliamın yedinci yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Bolu’da da anıldı. Bolu Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Kardelen Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında Platform adına açıklama yapan Eğitim-Sen Şube Yöneticisi Dursun YENİN “Bu ülkenin emek, barış, demokrasi güçlerinin,  barış ve adalet özlemiyle 10 Ekim 2015’te düzenlediği “Emek, Barış Ve Demokrasi Mitingi”ne yapılan saldırıda 104 arkadaşımız yaşamını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız ise yaralandı. Aradan geçen 7 yıla rağmen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettiriyor. Katliamın milyonların ruhunda, yüreğinde yarattığı yaralar, açığa çıkardığı toplumsal yük ise hala geçmek bilmiyor.” dedi.

Açıklamada yaşanılan karanlıktan siyasi iktidarın kendini tahkim ettiği ifade edilirken, 10 Ekim Katliamı öncesinde gereken tedbirlerin alınmadığı belirtildi.

‘7. yılında 10 Ekim anmalarının adalet arayışımızın gereği olarak yitirdiklerimizin hatırasına uygun bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Anmaların onarıcı bir adalet duygusuna yönelmesi için tüm kamuoyu ve kamu görevlileri gereken özeni göstermelidir.’ denilen açıklamada 10 Ekim Katliamının unutulmasına müsaade edilmeyeceği vurgulandı.

Bolu Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama yapan YENİN sözlerine şöyle devam etti: ‘Öte yandan insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak 10 Ekim Ankara katliamı davası devam ediyor. Bu dava gerçek sorumlular yargılanana kadar devam edecektir. Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı en değerli emanet olan emek, barış, demokrasi mücadelesini de hep beraber, kol kola omuz omuza büyütmeye kararlıyız. Er ya da geç, sorumlular cezalandırılacak; emek kazanacak, demokrasi kazanacak, barış kazanacak!’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER