10 EKİM KATLİAMI'NDA YAŞAMINI YİTİRENLER BOLU' DA ANILDI

Bolu Emek ve Demokrasi Platformu, IŞİD’in Ankara Tren Garı’nda gerçekleştirdiği 10 Ekim katliamında ölenler katliamın 6’ncı yıl dönümünde nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız! Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz! Yaşasın Emek, Barış ve Demokrasi Mücadelemiz” denildi.

IŞİD’ın 10 Ekim 2015 tarihinde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin gerçekleştireceği “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” öncesinde Ankara Tren Garı önünde gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısında ölen 103 kişi, katliamın 6’ncı yıl dönümünde Bolu’da anıldı.

COŞKULU BİRLİKTELİK KANA BULANDI
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Bolu Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasına KESK Bolu Şube Başkanı Serdar Koçyiğit, Sol Parti Bolu İl Başkanı Dilara Kurtuluş, Halkevi Bolu İl Başkanı Şeref Özkurede, Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, Tüm Emekli Sen Bolu Şubesi adına Lütfiye Özkan ve EMEP Bolu Şubesi adına Ahmet Özkan'ın yanı sıra KESK üyeleri katıldı. Açıklamayı okuyan Bolu Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Serdar Koçyiğit, “7 Haziran 2015 Seçimleri sonrasında ülkeye egemen hale getirilmeye çalışılan şiddet ve korku iklimine karşı barışı, demokrasiyi ve emeğin haklarını savunmak için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak tüm yurttaşlarımızı “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne katılmak üzere Ankara’ya davet etmiştik. 10 Ekim 2015 sabahında bu alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülümseme, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10’u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı. IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırı sonucunda 104 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı” dedi.

YARGILAMA DEVAM EDİYOR
10 Ekim Katliamı’nın Türkiye tarihinin en kanlı kitle katliamı olduğunu kaydeden Koçyiğit, “Geçtiğimiz yıllarda, tutuklu sanıklar yönünden 10 Ekim Davası karara bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Ayrıca, Ana dosyadan tefrik edilen firari sanıkların yargılandığı dosya, Türkiye’de ilk defa İnsanlığa Karşı Suç kavramının yargıya konu edilmiş dosyası oldu. Bu yönüyle 10 Ekim Katliamı, Türkiye siyasi tarihi ve yargı tarihi bakımından da kamuoyunu ilklerle buluşturan bir konumdadır.Halihazırda ceza dosyası kapsamında 16’sı firari, biri tutuklu 17 sanık yönünden yargılama devam etmekte olup davanın duruşması; 24 Kasım’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir.Nitekim, 5 yıldır katıldığımız her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki, geçen bu süreçte mahkeme heyetinin değiştiğine, katılan ve mağdur olanların sanık olarak addedildiğine, “adalet” isteyenlerin mahkeme salonlarından çıkarılmak istendiğine tanıklık ettik. Mahkeme salonlarında denk gelmediğimiz adalet, kamuoyu vicdanında da tecelli etmiş değil”ifadelerine yer verdi.

“BİZLERİN ACILARINDAN OY DEVŞİRENLERİ ASLA AFFETMEYECEĞİZ”
Toplumu kaos ve şiddet ortamına sürükleyenlerin asla unutulmayacağını belirten Koçyiğit, “Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz. 10 Ekim katliamı, kendinden önce aydınlatılmamış 5 Haziran 2015 Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamları gerçek anlamda araştırılsa ve failleri bulunsaydı hiç yaşanmayacaktı. Kamusal sorumluluğun katliamlardaki yerinin ortaya koyulabilmesi, “devletin hizmet kusuru” olduğunun bir mahkeme kararında geçebilmesi adına açmış olduğumuz tam yargı davalarının pek çoğunda artık Danıştay aşamasına gelinmiş bulunmaktadır. 2021 yılı Temmuz ayında Danıştay tarafından verilen, devletin bu katliamlardan dolayı “kusursuz” olduğu ve ölenlerin, yaralananların kusurlu ve borçlu çıkarıldığına dair kararı, katliamın 6. yılında vicdanları yaralamaktadır”şeklinde konuştu.

“KAYBETTİKLERİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ”
Mücadelenin devam edeceğini ifade eden Koçyiğit, “Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.Katliamın 6.yılında bir kez daha sesleniyoruz:Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız!Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz!Yaşasın Emek, Barış ve Demokrasi Mücadelemiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2021, 23:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER