10 EKİM KATLİAMINI UNUTMADIK,UNUTTURMAYACAĞIZ!

Ankara’da 10 Ekim 2015’te ülke tarihinin en kanlı katliamlarından biri gerçekleşti. 104 kişinin öldüğü Ankara Katliamı’nın bugün 6’ncı yılı.

10 EKİM KATLİAMINI UNUTMADIK,UNUTTURMAYACAĞIZ!

Ankara’da bir araya gelen binlerce insanın ‘emek, barış ve demokrasi’ talebinin IŞİD tarafından kana bulanmasının bugün 6’ncı yıl dönümü.
10 Ekim 2015’te, Barış Mitingi için Ankara Garı’na gelen binler, IŞİD’in gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısına tanık oldu. 104 kişinin yaşamını yitirdiği en az 450 kişinin yaralandığı 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın asıl sorumluları hiçbir zaman açığa çıkarılmadı. Aydınlatılmayan katliamlar listesine girerek tarihte yerine alan 10 Ekim, yaşanmamış acıların ortaya çıkmasına neden oldu.


KATLİAM DAVASI
Yaşamını yitirenlerin ailelerinin ve yaralıların adalet taleplerini çoğu kez geri çeviren yargı, bunun yerine birkaç kişiye sembolik cezalar verdi. Katliamın hemen ardından kaleme alınan mülkiye müfettişi raporunda ihmali bulunduğu ifade edilen kamu görevlileri hakkında herhangi bir soruşturma dahi açılmadı. 10 Ekim Katliamı’na ilişkin Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamanın ilkinde sadece yakalanan IŞİD’çilere çeşitli süreli hapis cezaları verildi. Katliam davası, Erman Ekici’nin ‘insanlığa karşı suç’tan ve 16 firari sanık yönünden hâlâ devam ediyor.

YENİ ACILAR YAŞATTILAR
Yargılamada sınıfta kalan devlet, yaraların sarılması konusunda da duyarsız kaldı. Arkasında en az 450 yaralıyı bırakan katliam sonucunda uzun süre hiç kimseye gazilik maaşı bağlanmadı. 10 Ekim Katliamı’nın yaralıları arasında bulunan ve Diyarbakır’da kamu emekçisi olan İbrahim Işıktaş, KHK ile kamudaki görevinden ihraç edildi ve sosyal güvencesini kaybetti. Tedavi masraflarını kendi imkânları ile karşılamak zorunda kalan Işıktaş, eski sağlığına bir nebze de olsa kavuşmak için olması gereken ameliyatı da ‘sosyal güvencesi kalmadığı’ için olamadı. İktidar, bu gibi yollarla yıllardır yaralılara ve acılı ailelere yeni acılar yaşatmaktan geri durmadı. Polis şiddeti ve çeşitli kamuoyu baskıları ile karşı karşıya kalan 10 Ekim aileleri ise altı yıl boyunca adalet talebini dillendirmekten ve bir araya gelmekten geri durmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER