3600 EK GÖSTERGEDEN MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ETKİLENECEK?

3600 ek göstergenin çıkarılması durumunda memur ve emekli maaşlarında ne kadar değişim olacağı merak ediliyor. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, konu hakkındaki öngörülerini açıkladı.

3600 EK GÖSTERGEDEN MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ETKİLENECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in 3600 ek gösterge hakkında yaptığı, "3600 ek gösterge çalışmaları mayıs ayında tamamlanacak ve Meclis'e intikal ettirilecek" açıklaması ardından düzenlemenin maaş ve ikramiyelere ne kadar yansıyacağı merak ediliyor.

TRT Haber’e konuşan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, düzenlemenin çıkarılması durumunda maaş ve ikramiyelerin ne kadar etkileneceğine dair öngörülerini paylaştı.

“EMEKLİ MAAŞLARI 5’TE 1 ORANINDA ARTMIŞ OLACAK”
Tarkan Zengin, “Yapılan hesaplamalara göre Kamu görevlilerinin çalışma sürelerine göre değişmekle birlikte yaklaşık yüzde 21 ile 22 oranında etkileyeceği ön görülüyor. Örneğin, 6 bin TL emekli maaşı alan bir öğretmen, 3600 ek göstergeye çıkarılması durumunda maaşı 7 bin 200 liraya çıkıyor. Ortalama 1234 lira artışa tekabül ediyor. Bu artış çalışma sürelerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir” diye konuştu.

"EMEKLİ İKRAMİYELERİ DE YÜZDE 21-22 ORANINDA ARTACAK"
Emekli ikramiyeleri de benzer şekilde yüzde 21-22 oranında arttığını söyleyen Zengin, "Emekli olduğunda 200 bin TL olarak alacağı ikramiye, yaklaşık 245 bin TL’ye çıkıyor. Göstergelerdeki bu değişiklik, şu anda emekli durumunda olanları da etkileyecek. Onların maaşlarında da etki görülecek. Mevcut çalışanların maaşlarında, ek göstergelerindeki farklılıklara göre değişebilse de, yaklaşık 115 TL civarında bir artış olacak" dedi.

ÇALIŞMANIN KAPSAMI 3'ÜNCÜ TOPLANTIDA NETLEŞECEK
Bu çalışma başta polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri ve olmak üzere 4 meslek grubu için başlatıldığını hatırlatan Zengin şu ifadelere yer verdi:

"İlk kapsam genişlemesi 14 Mart’ta oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız sağlık çalışanlarına müjdeler verdi. O müjdelerden birisi de lisans mezunu sağlık çalışanlarından 3600 ek göstergeye çıkarılmasıydı. Şu anda 11 hizmet kolunun sendikaları, bu kapsamın daha da genişlemesi için görüşmelerini sürdürüyor. Sayın Bakan Bilgin’in işaret ettiği 3’üncü toplantı da 10 Mayıs’ta yapılacak. Bu konularda uzlaşma olursa toplantıda açıklanır."

"KAMUDA ÇALIŞAN SÖZLEŞMELİ PERSONEL STATÜNÜN DEĞİŞMESİNİ BEKLİYOR"
Zengin, "2200 veya 3000 olan kamu çalışanının 3600’e çıkma beklentileri var fakat daha üst derecelerde zaten 3600’de olanların da beklentileri var. Dolayısıyla statüler arası dengeyi bozmayan adil bir sistemin gelmesi bekleniyor. Kamuda yaklaşık 530 bin sözleşmeli personel var. Yerel yönetimlerde durum biraz daha aciliyet gösteriyor. Yerel seçimlerden sonra belediyelerde sözleşmeli personeller işten çıkarılmıştı. Dolayısıyla kamu çalışanları bir an önce bu statünün değişmesini bekliyor. Bu da önemli bir müjde olur" şeklinde konuştu.

“TEMMUZ'DA YÜZDE 22,81 ZAM CEPTE”
Temmuz ayında verilmesi beklenen zam için tahmini sorulan Zengin, "3 aylık enflasyon (Ocak-Şubat-Mart) 22,81. SSK ve Bağkur emeklileri son 6 aylık TÜFE oranında maaş zammı alıyorlar. 2022 Temmuz’unda yapılacak zam oranı yüzde 22,81 cepte. 3 aylık enflasyon da (Nisan-Mayıs-Haziran) buna eklenerek zam verilecek" yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2022, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER