"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Gündem:
4+4+4'LÜK KARAR!

AYM, resmi nikâh olmadan dini nikâh kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası veren maddeyle ilgili başvuruyu önceki günlerde gündemine almıştı. Ardından AYM Genel Kurulu, hapis cezasını oy çokluğu ile iptal etmişti. Bunun üzerine, Bolu Eğitim-Sen Şube Başkanı Erkan Korkmaz yaptığı basın açıklamasında;

“Anayasa Mahkemesi’nin İmam Nikâhı İçin Resmi Nikâh Şartını Kaldırması 4+4+4’lük Bir Karardır!

Kadın haklarını tırpanlamayı görev edinen, kadınlara sadece aile ve ev sınırları içinde yaşam hakkı tanıyan AKP, devlet organlarında kadrolaşarak ektiği tohumların hasadını toplamaya başladı! Son olarak, Anayasa Mahkemesi`nin "imam nikâhı için resmi nikâh şartını" iptal eden kararı bu durumun en açık örneği oldu!”

 

“Kadın 3 Çocuk Üreticisi Olarak Görülüyor”

Anayasa Mahkemesi, TCK`nin 230. maddesinin 5 ve 6. fıkralarındaki resmi nikâh olmaksınız dini nikâhı yasaklayan ve bu hükmün ihlâli durumunda ise 2 ile 6 ay arası hapis cezası öngören düzenlemeleri iptal etmiştir. Verilen bu karar, her geçen gün "namus" denilerek katledilen kadınların sayısının arttığı, kadını çalışma yaşamından koparmak amacıyla yasaların değiştirildiği, kadının sadece "üç çocuk" üreticisi olarak görüldüğü bir ülkede kadın haklarına vurulmuş yıkıcı bir darbedir.

Bu darbenin iki önemli sonucu olacaktır. İlk olarak, imam nikâhını yasaklamayan, sadece resmi nikâh zorunluluğu getiren bir düzenlemenin iptal edilmesiyle kadının miras hakları başta olmak üzere medeni kanundan doğan haklarından yararlanamayacağı bilinmelidir. Dolayısıyla erkeğin hakları korunurken kadının medeni hukuktan doğan bütün hakları yok sayılacaktır.

“Kız Çocuklar Erken Yaşta Evlendirilecek”

Düzenlemenin ikinci yıkıcı yanı ise 4+4+4 düzenlemesi sonrasında artan erken yaşta evlilik sayısı ve örgün eğitimin dışına çıkan kız çocuklarının sayısında saklıdır. MEB`in verilerine göre geçen yıl ortaokuldan mezun olan 36 bin 401 kız öğrenci açık liseye dahi kayıt yaptırmamıştır. Yani 13-17 yaş arasındaki 36 bin 401 kız öğrenci ne normal liselere gitmekte ne de açıktan eğitim almaktadır. 

Eğitime devam edemeyen kız çocuklarının büyük çoğunluğu erken yaşta imam nikâhı ile evlendirilmiştir. Çıkarılan bu yasa ile bu sayı hızla artacaktır. Çünkü yasadaki ceza her ne kadar yetersiz olsa da caydırıcılığı bulunmakta ve zorla erken yaşta evlendirmelerde dava gerekçesi olmaktaydı. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi`nin söz konusu kararıyla erken yaşta evlilikler fiilen suç olmaktan çıkarılmıştır.

"Aile ve Sosyal Politikalar" Bakanı Ayşenur İslam`ın dahi düzenlemenin "erken yaşta evlilik" sorununu artıracağını kabul etmek zorunda kalması ise bizleri sözün bittiği yere götürmektedir.

Eğitim Sen olarak, AKP`nin çocuklarımızın geleceğini karartmasına, kadın haklarını yok saymasına, kadınları eve ve ailenin içerisine mahkûm etmesine izin vermeyeceğiz! Çünkü bizler, ne yasalarınızın ne de yargı kararlarınızın kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi önünde asla duramayacağını çok iyi biliyoruz!

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

KESK BOLU ŞUBELER PLATFORMU'NDAN AKP-MHP...
İsrail’in Filistin’e saldırmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu...

Haberi Oku