AÇLIK SINIRI 7 BİN LİRAYA DAYANDI

Türk-İş’in araştırmasına göre, açlık sınırı yeni asgari ücreti bin 340 TL aştı. Yıllık mutfak enflasyonuysa yüzde 128,4 oldu.

AÇLIK SINIRI 7 BİN LİRAYA DAYANDI

Türk-İş’in araştırması temmuz araştırması yeni asgari ücretin daha ilk ayda açlık sınırının altında kaldığını gösterdi.

Araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 6 bin 840 TL’ye yükseldi.

Yoksulluk sınırıysa 22 bin 279 TL’ye çıktı. Bekar bir çalışanın 'yaşama maliyeti' de aylık 8 bin 929 TL oldu.

4 bin 253 olan asgari ücret daha yıl dolmadan yüksek enflasyon nedeniyle erimişti. İktidar bunun üzerine asgari ücreti 5 bin 500 yaptı ama her şeye yeni zamların gelmesiyle yeni ücret de açlık sınırının altında kaldı.

GIDA ENFLASYONUNDA BÜYÜK ARTIŞ
Dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 7,01 oranında gerçekleşti. Yıllık artış yüzde 128,44 olarak hesaplandı. Yılın başından bu yana gıda harcamalarındaki değilim oranı ise yüzde 66,90 oldu.

Aylık bazda peynir yüzde  10 kuzu eti fiyatı yüzde 10, balıketi yüzde 12, yumurta yüzde 26, nohut yüzde 14, kuru fasulye yüzde 12 yeşil mercimek yüzde 8 zamlandı. Dana eti fiyatı, Kurban Bayramı sebebiyle oluşan talep azalması nedeniyle yüzde 2 azaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER