AİBÜ'DE BİTKİ HASTANESİ KURULACAK

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde (AİBÜ) bitki hastalıklarının teşhisi, tedavisi ve bu alana yönelik bilimsel çalışmaların yapılacağı Bitki Hastanesi kurulması için protokol imzalandı.

AİBÜ'DE BİTKİ HASTANESİ KURULACAK

AİBÜ,Türkiye'de üniversite bünyesinde kurulan ilk Bitki Hastanesi ünvanına sahip olacak.AİBÜ'den yapılan açıklamaya göre, bitki hastalıklarının teşhisi, tedavisi ve bu alana yönelik bilimsel çalışmaların yapılacağı Bitki Hastanesi kurulması için Rektörlükte imza töreni gerçekleştirildi.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bitki Hastanesinin bitki hastalıklarının teşhis ve tedavisine yönelik araştırma ve bilimsel çalışmalara öncülük edeceğini, bunun sonuçlarının ülke ziraati ve tarımsal gelişmeye büyük katkı sunacağını kaydetti.

Alişarlı, projede emeği geçen akademisyenlere ve desteklerinden dolayı MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu'na teşekkür etti.Konuşmanın ardından Alişarlı ve Çöpoğlu, protokolü imzaladı.

BÖLGE İLLERİNE DE HİZMET VERECEK
BAİBÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Kaçar koordinatörlüğünde hazırlanan projenin fizibilite çalışmalarına kısa sürede başlanacak.Türkiye'de üniversite bünyesinde kurulan ilk Bitki Hastanesi unvanına sahip proje, BAİBÜ'nün ana yerleşkesi Gölköy'de Ziraat Fakültesi'nin yanındaki arazide hayata geçirilecek.

Bolu başta olmak üzere Düzce, Kocaeli, Sakarya ve Yalova gibi bölge illerine hizmet verecek hastanede, bitki hastalıklarının teşhisi ve tedavisi yapılacak, bitki zararlıları ve yabancı otlarla mücadele edilerek bölgesel kalkınmaya fayda sağlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER