AİBÜ'DE FETÖ OPERASYONU: 1 AKADEMİSYEN GÖREVDEN ALINDI

FETÖ’nün ilk kez üniversite yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde görev yapan Doç. Dr. M.T., Kariyer Planlama ve Mezun İzleme Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü ve İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinden aldı.

AİBÜ'DE FETÖ OPERASYONU: 1 AKADEMİSYEN GÖREVDEN ALINDI

Türkiye genelinde ilk kez FETÖ’nün üniversitelerdeki yapılanması ortaya çıkarıldı. Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 1 yıllık çalışmasıyla örgütle bağlantılı çok sayıda doçent, doktor, öğretim üyesi ve araştırma görevlisinin ismine ulaşıldı.

Düzenlenen operasyonlarda, 15 üniversiteden 49 akademisyen gözaltına alındı. FETÖ’cü akademisyenlerden 9’u tutuklanırken, 19’u itirafçı oldu. İtirafçı olan akademisyenler, örgütün sınav sorularını nasıl çaldığını, soruları nasıl aldıklarını tüm detaylarıyla anlattı. Ayrıca bugüne kadar deşifre olmamış ve halen aktif görevde bulunan 110 FETÖ’cü akademisyeni de teşhis ederek isimlerini verdi.

Ankara merkezli 28 ilde eş zamanlı olarak başlatılan operasyonlarda, 47 kişi gözaltına alındı. Bunların 31'i halen üniversitelerde aktif olarak çalışan akademisyenlerdi. Gözaltına alınan akademisyenler, Dumlupınar Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Ankara Gazi Üniversitesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Afyon Kocatepe, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Ömer Halis Demir Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi mensuplarıydı. Uzun soluklu operasyonun en kritik noktası ise örgüt mensubu akademisyenlerin halen örgütsel bağlarını koparmamış olması ve örgütsel faaliyetlerini sürdürmeleri oldu.

AİBÜ'DEN 1 AKADEMİSYEN GÖZALTINA ALINDI
Operasyon kapsamında Abant İzzet Baysal Üniversitesi akademik kadrosunda görevli Doç. Dr. M.T.'nün evine Ankara'dan özel bir ekip geldi. M.T.'nin evde olmaması nedeniyle işlem yapamayan emniyet güçleri, evde yaptıkları incelemenin ardından Bolu'dan ayrıldı. M.T. daha sonra Antalya gözaltına alınarak Ankara'ya getirildi. 5 gün gözaltında tutulan M.T. sonrası mahkemeye çıkartılırken, mahkeme tarafından M.T. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

GÖREVDEN ALINDI
İlahiyat Fakültesi kadrosunda görevli M.T.'nin FETÖ Silahlı terör örgütü üyeliği iddiasıyla gözaltına alınması üzerine harekete geçen AİBÜ yönetimi, M.T.'nin Kariyer Planlama ve Mezun İzleme Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü ve İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinden aldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükrü YAZGAN
Şükrü YAZGAN - 2 ay Önce

FETÖ İLE RESİMLERİ OLAN BAKAN OLUYOR BAKAN YARDICISI OLUYOYR Terfi etmekiler ...

SIRADAKİ HABER