AİBÜ'DEN SİBER SALDIRI AÇIKLAMASI

Aralarında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ)’nin de olduğu 4 üniversitede kişisel bilgilerin sızdırıldığı ve satışa sunulduğu iddia edildi.

AİBÜ'DEN SİBER SALDIRI AÇIKLAMASI

Türkiye’deki üniversitelerin siber saldırıya uğradığı, hacker sitesi olduğu düşünülen yabancı bir internet sitesinden, 4 üniversitenin veri tabanına yapılan saldırı sonucu elde edilen 3 bin 900 personel ve 40 bin kadar öğrenci bilgilerinin satışa sunulduğu iddia edildi.

Bu üniversitelerin veri tabanlarından elde edilen bilgilerin, adres, telefon, T.C. kimlik, öğrenci numaraları, e-posta adresleri gibi bilgi ve belgelerden oluştuğu öne sürüldü.

AİBÜ’DEN ÖĞRENCİ VE PERSONELE MESAJ
AİBÜ, konuya ilişkin öğrenci ve personellere gönderdiği mesajda, “Değerli öğrenciler,bazı internet sitelerinde üniversitemiz öğrenci ve personeline ait kişisel bilgilerin ele geçirildiğine dair haberler yapılmıştır. Gerçek dışı, bu olaya itibar etmemenizi önemle rica ederiz.Detaylı bilgi e-posta adresinize gönderilmiştir” ifadelerine yer verdi.

CHP'Lİ POLAT MECLİS’E TAŞIDI
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, İzmir Kâtip Çelebi, Bolu Abant İzzet Baysal, Erzurum Teknik ve Kastamonu üniversitelerinde kişisel bilgilerin sızdırıldığı ve satışa sunulduğu iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Milliyet’ten Mine Özdemir’in haberine göre, iddialar karşısında harekete geçen CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, konuyu dün TBMM gündemine taşıdı. Polat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na cevaplanması istemiyle şu soruları yöneltti:

• Siber saldırı yöntemleri ile ilgili incelemeler ne sıklıkla yapılmaktadır? Yapılıyor ise bunlar kamu kurumlarındaki bilişim birimleri ile paylaşılmakta mıdır? Üniversiteler de bu kurumlara dahil midir?

• Son 5 yılda siber saldırıya uğrayan kamu kurumu sayısı kaçtır?

• Son 5 yılda bilişim suçları kapsamında ceza alan kişi sayısı kaçtır?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER