AİBÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ’NDEN ÇOCUKLARA YÖNELİK YENİ HİZMET

AİBÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ’NDEN ÇOCUKLARA YÖNELİK YENİ HİZMET

AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi, diş tedavisinden korkan çocuklara yönelik olarak genel anestezi yöntemiyle çocuk hastaların diş tedavilerini yapmaya başladı.

Yeni uygulanmaya başlanan yöntem hakkında bilgi veren AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti anabilim dalı öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Serpil Sağdıç, amaçlarının çocukları diş tedavisinden korkmamalarını sağlamak ve diş tedavisine meyilli hale getirmek olduğunu dile getirdi. Gerekli olmadıkça genel anestezi uygulamadıklarını belirten Sağdıç, ilk hedeflerinin çocuk hastaları koltukta tedavi etmek olduğunu söyledi. Bazı hastaların koltukta tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda AİBÜ Tıp Fakültesi’nde görev alan anestezi uzmanlarından destek alarak gerekli tetkikleri yaptıktan sonra genel anestezi yöntemiyle tedavi ettiklerini ifade eden Sağdıç, genellikle 0 – 15 yaş arası çocuk hastaları tedavi ettiklerini ancak bazı özel durumlarda restoratif bölümünden destek alarak 15 yaşından büyük çocuk hastaları da tedavi edebildiklerini anlattı.

GENEL ANESTEZİ YÖNTEMİYLE TEDAVİ GÜVENLİ
Genel anestezi yöntemiyle tedavi süresinin hastaların durumuna göre genellikle 1 – 3 saat arası sürebildiğini dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Serpil Sağdıç, genel anestezi yöntemiyle tedavi edilen hastaların yüzde 90’ının aynı gün taburcu edildiklerini vurguladı. Genel anestezi yönteminin kendi içinde riskleri olduğunu ancak AİBÜ Diş Hekimliği Fakültemizde bu tür operasyonların yüksek güvenlikli şartlarda yapılmasından dolayı herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarına değinen Sağdıç, bu tür operasyonların daha önce Bolu’da yapılamadığını bu yüzden çocuk hastaların başka illere giderek tedavi olduğunu söyledi. Üniversitemizde bu tür operasyonların başlamasıyla birlikte hem Bolu’da yaşayan çocuk hastaların tedavi edildiğini hem de çevre illerden gelen çocuk hastaların tedavi edildiğini açıklayan Sağdıç, bu alanda Bolu’daki önemli bir eksikliği giderdiklerini vurguladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Keleş, çocuk hastalarımıza ve ailelerine böylesine bir hizmet verdiklerinden dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. Bu konuda emeği geçen ve destek olan başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammed Nur Öğün ve Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin Demirkol’a teşekkür eden Keleş, diş problemi yaşayan ve daha önce tedavi edilemeyen tüm hastalara AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne gelerek tedavi olmaları konusunda çağrıda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER