AİBÜ ÖĞRENCİLERİ:KAVŞAK YAPMA,İNDİRİM YAP!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi(AİBÜ) öğrencileri, Bolu Belediyesi tarafından yüzde 40 oranında yapılan ulaşım zammına karşı Gölköy Yerleşkesinde bulunan Aktivite Merkezi önünde “Ulaşım haktır engellenemez” pankartı taşıyarak “ Kavşak yapma indirim yap” ve “Ağam yeter, ben iptal” dövizleri ile basın açıklaması gerçekleştirdi.

AİBÜ ÖĞRENCİLERİ:KAVŞAK YAPMA,İNDİRİM YAP!


Haber:Ahin ASLAN

Bolu Belediyesi toplu taşıma ücretlerine zam yaptı. Nisan ayı belediye meclis toplantısında alınan karara göre öğrenci tarifesi 3,75 liradan 5 liraya, tam biniş ücreti ise 5 liradan 7 liraya yükseltildi. Karara tepki gösteren Aktivite Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. “Bu zamlar yaşanmaz, zamlar geri alınsın”, “Müşteri değil, öğrenciyiz” ve “Ulaşım hakkı engellenemez” sloganları atan öğrencilere, diğer öğrenciler tarafından alkışlarla destek verildi.

Katılımın yoğun olduğu eylemde, “Kavşak yapma, indirim yap” ve “Ağam yeter, ben iptal” yazılı dövizler taşındı. AİBÜ öğrencileri adına açıklamayı Kaan Canik okudu. Canik, öğrencilerin artan hayat pahalılığının gölgesinde bir yaşam sürdürülmeye mahkum edildiğini belirterek ekonomik krizin faturasının öğrencilere kesildiği ifade etti.

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ KRİZİN SORUMLUSU DEĞİLDİR”
Üniversite öğrencileri krizin sorumlusu değildir faturasını ödeyen de olmayacaktır” diye konuşan Canik, “850 TL olan Burs/Kredi ücreti barınma, beslenme, ulaşım, internet gibi temel haklarımızı bile karşılamamaktadır. Birçoğumuz eğitim hayatımıza devam edebilmek için yarı zamanlı işlerde çalışmak zorunda kalıyoruz. Günümüz koşullarında genç işsizlik TÜİK verilerinde dahi yüzde 20’yi geçmiş, enflasyon tarihi bir rekor kırarken genç olarak yaşamak gittikçe zorlaşmaktadır.  Üniversite öğrencileri krizin sorumlusu değildir faturasını ödeyen de olmayacaktır” şeklinde konuştu.

EKONOMİNİN KÖTÜ YÖNETİMİ,ÖĞRENCİLERİN HAYATINI ZORLAŞTIRMAKTADIR!
Özelleştirmelerin, sosyal hakların azaltılması, güvencesiz çalışma koşulları ile öğrencilerin geleceğinin bataklığa çevrildiğini söyleyen Canik, “Ekonominin bariz kötü yönetimi ve öğrenci dostu olduğunu iddia edenlerin zamları hayatımızı zorlaştırmaktadır. Bu ekonomi politikaları sürerken bizler yoksullaştık, küçük bir azınlığı oluşturan patronların ise cepleri dolmaya devam etti. Ekonomik krizin yarattığı yoksullaşma hayatın her alanını etkiliyor” dedi.

“SÖZDE ÖĞRENCİ TARİFESİ 5 TL’YE ÇIKARTILMIŞTIR”
Bolu Belediyesi tarafından alınan zam kararını anımsatan Canik, “Geçtiğimiz günlerde belediye meclisinin aldığı karar ile sözde öğrenci tarifesi 3,75'den 5TL'ye çıkarılmıştır. Faturalarımıza, Temel gıdaya ve kiralara yapılan zamları kabul etmediğimiz gibi Belediye Meclisinden geçen zam kararını da kabul etmiyoruz. Sınav dönemine denk getirilen zam kararı okulumuza ulaşımı kısıtlamakta ve eğitim hakkımızı gasp etmektedir. Zenginlere dokunulmayan bu sistemde; olan yine yoksula, öğrenciye, emekçiye oluyor. Ekonomik krizin yükünü biz taşımak istemiyoruz, bu yükü yaşamımızla ödemeyeceğiz”diye konuştu.

“MÜŞTERİ DEĞİL, ÖĞRENCİYİZ”
Bolu Abant izzet Baysal Üniversitesi öğrencileri olarak zamların geri alınmasını ve ulaşım imkanlarının genişletilmesini talep eden Canik, “Meselenin sadece ulaşım zamları olmadığının, topyekün bir zam fırtınasının öğrencileri vurduğunun farkındayız. Dolayısıyla bizlerin hayatını karartan zamların hepsine ve zamları bizlerin sırtına yükleyen düzenin kendisine karşı bir mücadeleyi yükseltmek gerektiğinin bilincindeyiz. Bütün sıra arkadaşlarımızı haklı taleplerimize sahip çıkmaya üniversitemizin dayanışmacı kültürüne ortak olmaya davet ediyoruz. Müşteri değil, öğrenciyiz”Bu zamlarla yaşanmaz, zamlar geri alınsın” ifadelerine yer verdi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylem, basın açıklamasının ardından öğrencilerin sloganları ve alkışları eşliğinde son buldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2022, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER