AİBÜ ÖĞRENCİSİ KENAN MAK'IN KATLEDİLİŞİNİN 24. YILI

Bolu’da 1998 yılında 17 faşist tarafından bıçaklı saldırıya uğradıktan sonra hayatını kaybeden 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Kenan Mak’ın katledilişinin 24 yıl dönümü.

AİBÜ ÖĞRENCİSİ KENAN MAK'IN KATLEDİLİŞİNİN 24. YILI

Bolu Abnat İzzet Baysal Üniversitesi İktisat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Kenan Mak'ın Mustafa Orhan, 17 faşist tarafından bıçaklı saldırıya uğradı.

Olayda Kenan Mak hayatını kaybederken Orhan yaralandı. Mak'ın cenazesi Dersim'de toprağa verildi. Kenan Mak’ı bıçaklayan Soner Gökgül, 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen 4 yıl hapis yatmış ve 2002’de tahliye edildi.

Kenan Mak'ın (24) cenazesi Dersim'in Pertek ilçesinde toprağa verilirken yüreği yanık annesi Hatun Mak, "Devlet Ülkücü çetelere göz yumuyor, devlet bunları korudukça katillerin ceza alacağını sanmıyorum" diye konuştu. Mak'ın cenazesi karayoluyla dün sabah güvenlik önlemleri altında Pertek'e getirildi. Polisler, küçük gurupların `Kenanlar ölmez, katillerden hesap sorulacak' solganına karışmadan uzaktan izlemeyi tercih etti. Törene 3 bin kişi katıldı. Cenaze Pertek Asri Mezarlığı'nda toprağa verilirken, anne Mak, "Ülkücü çeteler her gün üniversitelerde çocuklarımızı tehdit edip, bıçaklıyorlar. Devlet ülkücü çetelerin eylemlerini görmezlikten geliyor ve göz yumuyor. Katillerin yakalanacağına ve ceza alacağına inanmıyorum" diye konuştu.

Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Aydın Erdoğan ise İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu'nu sorumlu tuttu ve bakanın istifasını istedi. Öğretim Elemanları Sendikası'ndan yapılan açıklamada da saldırılar kınanarak "Öğretim elemanları öğrencilere yönelik saldırılar karşısında sessiz kalamayacaktır" denildi.
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Yetenç de saldırıyla ilgili CHP Tunceli Milletvekili Orhan Veli Yıldırım'ın olay yerinde inceleme yaptığını kaydederek şunları söyledi:
"Bunlar sağ - sol çatışması değil, Ülkü Ocakları'nın 80 öncesini hatırlatan saldırılardır. Bolu'da da ülkü ocaklarından çıkan gençler, sol görüşlü öğrenciyi öldürmüşlerdir. CHP olarak bu tür saldırıları takip edeceğiz. Ancak bunlara karşı tedbir alınmasını bekliyoruz."
MHP Genel Sekreteri Koray Aydın, MHP'nin çatışmaların içine bilerek çekilmek istendiğini ifade ederek "Solcularla çatışan grup biz olmayacağız. Gençlik teşkilatımızı uyarıyoruz" dedi.
MHP'nin kamuoyu yoklamalarında yükseldiği bir sırada bu durumun ortaya çıkmasının dikkat çekici olduğunu ifade eden Aydın, "Ortada öldürülen bir insan var. Bu duruma üzülmemek mümkün değil. Olmasa daha iyi olurdu. Toplumsal gerilim arttırılmak isteniyor. Ancak kimse bizi çatışmaların içine tekrar çekemez. Biz gençlik teşkilatlarımızı sürekli uyarıyoruz. Bu durumu asla tasvip etmiyoruz" diye konuşmuştu.

Sınıf Öğretmenliği öğrencisi Soner Gökgül ise 2010 yılında ÖSYM'nin gerçekleştirdiği sınavlarda kopya çekildiği iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gece saatlerinde evinden alınarak Ankara'ya getirildiği ve daha sonra tutuklanan 4 isimden biri olduğu öğrenildi.Soruşturma kapsamında tutuklanan O.A.U.'nun Ankara, Soner G'nin Bolu, Z.B.'nin ise Elazığ'da ekip kurarak çeteye eleman topladıkları iddia edilirken, sınav sırasında yapılanlar telefon dinlemeleriyle belirlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER