AİBÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ BAŞKANI FEVZİ ENGİN:ÖZCAN'IN ÖNERDİĞİ SÖYLEM SON DERECE YANLIŞTIR!

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Fevzi Engin, Tanju Özcan'ın mültecilere yönelik yaptığı açıklamalarını eleştirdi.Engin, "Çözüm önerisi için önerdiği söylem ise son derece yanlıştır.Nefret ve ayrımcılık içeren ötekileştirici, şoven, ırkçı bir yaklaşım asla kabul edilemez"dedi.

AİBÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ BAŞKANI FEVZİ ENGİN:ÖZCAN'IN ÖNERDİĞİ SÖYLEM SON DERECE YANLIŞTIR!

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın yabancılardan başta su ve katı atık ücreti olmak üzere bir çok kalemde 10 kat zam yapacağını açıkladı.Özcan'ın açıklamasını eleştiren AİBÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Fevzi Engin, Özcan'ın çözüm önerisinin son derece yanlış olduğunu ifade ederek "Nefret ve ayrımcılık içeren ötekileştirici,  şoven, ırkçı bir yaklaşım asla kabul edilemez"ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE,TRANSİT GÖÇÜN DEĞİŞMEYEN BİR COĞRAFYASI HALİNE DÖNÜŞTÜ
Başkan Fevzi Engin'in açıklamasının tamamı şöyle:
"Belediye Başkanımız Tanju Özcan yabancı uyruklu vatandaşların su ve katı atık vergilerinin 10 kat zam yapılması açıklamasıyla Türkiye’nin gündemine oturdu.Özü itibariyle ülkemizde yaşadığımız göçmen ve mülteci sorunu var ve bu sorun çözülmesi gerekir. Bugünkü iktidarın göçmen politikası yaklaşımı bir belirsizlik üzerine kuruludur. Kalıcı ve tutarlı bir göçmen politikası yürütülememesi bir yana, sınır güvenliğinin hiç olmadığı, transit göçün değişmeyen bir coğrafyası haline dönüştürmüştür ülkemizi."

IRKÇI BİR YAKLAŞIM ASLA KABUL EDİLEMEZ!

"Göçün çok farklı nedenleri olmasına rağmen bu gün yaşadığımız göçün asıl nedeni; çevremizde yaşanan savaşlar nedeniyle savaştan kaçan ve yoksulların yaratmış olduğu mülteci sorunudur. Dolayısıyla emperyalizmin yaratmış olduğu her savaş bizi zorunlu ve kalıcı mülteci sorunuyla karşı karşıya bırakacaktır. Bu nedenle ülkemizin emperyalist savaşlara karşı alacağı tutum ve politikalar, mülteci sorunlarında belirleyicisi olacaktır.Sayın Özcan’ın açıklamasına gelince; Özü bakımdan mülteci sorununun çözülmesi gerektiği doğrudur. Çözüm önerisi için önerdiği söylem ise son derece yanlıştır. Nefret ve ayrımcılık içeren ötekileştirici,  şoven, ırkçı bir yaklaşım asla kabul edilemez. Yerel yöneticilerin bu aşamada yapacağı şey, savaş nedeni ile ülkelerini terk etmek zorunda kalan bu insanların yaşamlarını kolaylaştırıcı ve uyum sağlayıcı önlemler almak olmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2021, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER