AİBÜ REKTÖRÜ ALİŞARLI: YURT SORUNU YOK!

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlarda boş kontenjanların olduğunu öne sürdü.

AİBÜ REKTÖRÜ ALİŞARLI: YURT SORUNU YOK!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her 4 gençten 1’inin işsiz olduğunu açıklarken tek adam rejimi, her 10 kişiden 1’inin üniversite mezunu olmasıyla övünmeye devam ediyor.  İktidarın yarattığı ekonomik kriz nedeniyle Şehirlerde artan kiralar ve yetersiz yurtlar nedeniyle üniversite öğrencileri,temel ihtiyaçlarını karşılayamazken kalacak yer dahi bulamıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ikinci kez AİBÜ Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, KYK yurtlarında boş kontenjan olduğunu iddia ederek öğrencilere, boş kontenjanları değerlendirme çağrısında bulundu.

“YURT SORUNUNUN OLMADIĞI GÖRÜLÜYOR”
YÖK Başkanı'nın katılımıyla üniversitede düzenlenen Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği dönem toplantısında, Gençlik Spor İl Müdürlüğünün kendilerine sunduğu KYK verilerine göre, Batı Karadeniz'deki 14 ilde bulunan yurtlarda çok sayıda boş kontenjanın olduğunu söyleyen Alişarlı, "Bu sayılara göre kız öğrenci yurtlarında doluluk oranı yüzde 90, erkek öğrenci yurtlarında boşluk çok daha fazla görülüyor. Bölgemizdeki 14 ilin kontenjan verileri, genel örnekliği sağlayacak kadar büyük oranda. Bu sayılara göre, bölgemiz illerindeki KYK yurtlarında 1000 ila 2000 arasında boş kontenjan olduğu, dolayısıyla aslında yurt sorunu olmadığı görülüyor" dedi.

ÖĞRENCİLER YÜKSEK KİRALARDAN ŞİKAYETÇİ
“Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği sahamızdaki illerimizin hiçbirinde yurt kontenjanlarında bir sorun bulunmuyor” diyen Alişarlı, “Bunu rahatlıkla söylüyorum ki resmi kaynaklara göre, Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği sahamızdaki illerimizin hiçbirinde yurt kontenjanlarında bir sorun bulunmuyor.Öğrencilerin ev kiralamada yüksek fiyatlardan şikayet ettikleri, bu konuda sıkıntılar olduğu ortada. Yüz yüze eğitime dönülmesiyle kiralık ev ihtiyacının birden artması ve mevcut ev miktarının az olması nedeniyle kimi ev sahiplerinin fiyatları artırdıklarını, kimilerinin de daha makul davrandıklarını biliyoruz. Çağrımız, öğrencilerimizin KYK yurtlarındaki boş kontenjanları değerlendirmeleridir" ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER