ATALAY’DAN EĞİTİM EMEKÇİLERİNE DESTEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nden Bolu milletvekilliği için aday adayı olduğunu açıklayan Av. Ferit Atalay, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda geri adım atılması için tüm Türkiye’de iş bırakan eğitim emekçilerine destek verdi.

ATALAY’DAN EĞİTİM EMEKÇİLERİNE DESTEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nden Bolu milletvekili aday adayı olan Av. Ferit Atalay, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda geri adım atılması ve kariyer sınavının iptal edilmesi için tüm Türkiye’de iş bırakan eğitim emekçilerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla destek verdi.

Çalışma barışını bozacak ve öğretmenlik onurunu zedeleyerek ayırımcılığa yol açacak kariyer sınavının iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Atalay’ın açıklamaları şu şekilde:

Öğretmen dostlarıma gönülden destek...

Çalışma barışını bozacak ve öğretmenlik onurunu zedeleyerek ayırımcılığa yol açacak bu sınav kaldırılmalıdır.

Yoksulluk sınırının çok altında bir ücretle çalışmaya mahkûm edilen ve son ekonomik krizle  yoksullaşmışken öğretmenlerimizin özlük haklarının geliştirilmesi ve mali kayıplarının giderilmesi için kariyer ve sınav şartı getirilmesi kabul edilemez.

Bu sınav çalışma barışını bozacak öğretmenler arasındaki mesleki dayanışmayı ortadan kaldıracak,eğitim emekçileri arasındaki rekabeti arttırarak, aralarındaki güven ilişkisini zedeleyecek özellikler içermektedir. Öğretmenler arasında alt üst ilişkisi  ve  hiyerarşi yaratmak, aynı işi yapan öğretmenlere farklı ücret politikası uygulamak, “eşit işe eşit ücret” ilkesine aykırıdır. Liyakatı öteleyerek öğretmeni ötekileştirecek bu sınav   var olan eşitsizliği büyütecek ve iktidara eklenen ayrıcalıklı bir azınlığı da yaratacaktır. Bu sorunlar sarmalının sınavıdır,  derhal kaldırılmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER