AVUKAT FERİT ATALAY:AVUKAT,BASKICI KÜLTÜRE KARŞI BARIŞI SAVUNAN KİŞİDİR

AVUKAT FERİT ATALAY:AVUKAT,BASKICI KÜLTÜRE KARŞI BARIŞI SAVUNAN KİŞİDİR

Bolu Barosu eski başkanı avukat Ferit Atalay, sosyal medya hesabından 5 Nisan Avukatlar Günü'ne ilişkin bir paylaşım yayınladı. Paylaşımda, 5 Nisan Avukatlar Günü'nün zaman içerisinde koyulaşan bir baskı, yok sayılma tutkusu ile karşı karşıya olduğunu vurguladı.

"AVUKATSIZ YARGIYDI GÖNÜLLERİNDE YATAN"
Hukuk fakültelerinin sayısının artmasına dikkat çeken Atalay, "5 Nisan yargının kurucu gücü olan Avukatların günüdür. Başlangıçta çoşku ile şimdilerde görev bilinci ile kutladığımız meslek günü gittikçe koyulaşan bir baskı, yok sayılma tutkusu ile karşı karşıya.Önce sayısını dahi unuttuğumuz hukuk fakültelerinden binlerce kişi mezun edilerek nitelik örselendi. Avukat bağımsızlığına tahammül edemeyen siyasal iktidarlar, yandaş baro ve avukat edinmeyi denediler. Olmadı, beceremediler. Yiten yargı bağımsızlığının tek savunucusu olan avukatları bu kez yargıdan uzak tutmanın yollarına döküldüler. Avukatsız yargıydı gönüllerinde yatan... Yargıç ve savcılar da heveslendi avukatsız yargılamaya"dedi.

"YARGIÇLARIDA YANDAŞLARDAN OLUŞTURDULAR"
Avukatların ekonomik ablukaya alındığını vurgulayan Atalay, "Avukatlar ekonomik abluka altında idi, ekonomik bağımsızlığın yitimi yargı bağımsızlığının da yitimini doğuracak ve devletine ve milletine bağlı (!) avukat tipi yaratılacak ve ayrı barolarda örgütleneceklerdi..Güvenlik gerekçesiyle hakim ve savcıları izole ederek adli mekanlarda avukatların girmeyeceği kısıtlı alanlar yarattılar. Duruşma yönetimi adıyla avukatları dışarıya çıkarmayı deniyorlar zaman zaman. Yargıçları da yandaşlardan oluşturdular, şimdilerde çocuk yargıçlar moda....Ancak unuttukları bir şey var. Yargılama dediğimiz akıl yürütmenin ve zihinsel sorgulamanın temel dinamiği avukattır.Avukat olmadan yargı, avukat olmadan hak, avukat olmadan adalet olamazdı. İçtihat dediğimiz doğru da avukatın tahriki ile ortaya çıkmaktaydı.. Aklın yasalarını yaratan insan ,uygulanması için direten ise avukattır"ifadelerine yer verdi.

"AVUKAT,İYİNİN YANINDADIR"
"Avukat hak arama özgürlüğünün tek temsilcisidir"diyen Atalay, " Avukat özgürlük ve adalet ilişkisini pratikte yeniden ve yeniden kuran kişidir. Avukat özgürleşme alanını sistematik olarak genişleten,egemen ve baskıcı kültüre karışı barışı savunan kişidir. Bu bağlamda avukat iyinin doğrunun yanındadır, taraftır.Avukatların dilini kesmeli diyen Napolyon’un tutuklandığında ilk işi avukat talep etmek olmuştu. Unutmayın bunu.... Günümüz adalet ve barışın günüdür. Kutlu olsun"ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2022, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER