BAİBÜ VE DÜ'NDE AKADEMİK HAK İHLALİ!

İsmail Beşikçi Vakfı’nın 2020 “Akademik Hak İhlalleri Medya Tarama Raporu’na göre Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ)’nde çok sayıda öğretim üyesi ve görevlisi için kadro ilanına çıkıldığı ilanda yer alan şartların kişiye özel olduğu, Düzce Üniversitesi (DÜ)’nin ise sosyal psikoloji anabilim dalı için yayımladığı kadro ilanında aranılan şartlar ile S.S. isimli akademisyenin hem yüksek lisans hem de doktora tezinin birebir örtüştüğü ifade edildi.

BAİBÜ VE DÜ'NDE AKADEMİK HAK İHLALİ!

İsmail Beşikçi Vakfı’nın 2020 yılı Akademik Hak İhlaller Medya Tarama Raporu’nu paylaştı. Raporda,akademik hak ihlalleri,gerçekleştikleri alanlar temel alınarak konularına göre farklı başlıklar altında sınıflandırıldı.

AKADEMİK NİTELİK KAYBI NEREDEYSE RUTİN HALE GELDİ!
"2020 yılında norm kadro ve disiplin yönetmeliğinde yapılan iki değişikliğin akademik hak ihlallerinin zeminini oluşturduğu" vurgulanan raporda şöyle dendi: "Söz konusu düzenlemeler çerçevesinde topluma ve akademik camiaya değil sadece kendini atayana karşı sorumluluk hisseden idareci ve akademisyenlerin keyfi uygulamalarından kaynaklı yozlaşma ve akademik nitelik kaybı neredeyse yeni dönemin akademik rutini haline geldi."OTO SANSÜR UYGULANIYOR
Raporda, "Akademisyenler kendilerini Türkiye’de güvende hissetmediklerini hem ders ortamında hem de yayın ve konferans gibi akademik etkinliklerinde oto sansür uyguladıklarını belirtiyor.

BAİBÜ VE DÜ'DE HAK İHLALİ!
Raporda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi’nde yaşanan ihlaller şu şekilde sıralandı:

*Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ)’de çok sayıda öğretim üyesi ve görevlisi için kadro ilanına çıkıldığı ilanda yer alan şartların kişiye özel olduğu öne sürüldü.

*Düzce Üniversitesi’nin sosyal psikoloji anabilim dalı için yayımladığı kadro ilanında aranılan şartlar ile S.S. isimli akademisyenin hem yüksek lisans hem de doktora tezinin birebir örtüştüğü görülmesi habere konu edildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2021, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER