BAKAN YARDIMCISI TİRYAKİ:BİRİLERİ GIDA SIKINTISI ÇEKERKEN,BİRİLERİNİN YEMEKLERİ ARTIYOR

Bolu' da "Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi Projesi” çalıştayına katılan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki,”İnsanların çok önemli bir kısmı açlık çekiyor. Bir kısım insanların da yemekleri masalarından artıyor. Şapkamızı önümüze koyup düşünme vakti geldi” dedi.

BAKAN YARDIMCISI TİRYAKİ:BİRİLERİ GIDA SIKINTISI ÇEKERKEN,BİRİLERİNİN YEMEKLERİ ARTIYOR

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Küresel Çevre Fonu iş birliği ile otelde ‘Agro-Ekolojik Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında çalıştay düzenlendi. Çalıştaya Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Bolu Valisi Erkan Kılıç ve teşkilat yetkilileri katıldı. Çalıştayda konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, iklim değişikliği, afetler ve orman yangınları hakkında konuştu.

“Şapkamızı önümüze koyup düşünme vakti geldi ve düşünüyoruz” diyen Tiryaki, “Deniz tükendi, hepimiz bütün dünya, 8 milyarlık insanlık alemi her yönüyle düşünmeye başladı. Özellikle pandemiden sonra iklim değişikliği ile birlikte gelen afetler kuraklık, seller, baskınlar. Şapkamızı önümüze koyup düşünme vakti geldi ve düşünüyoruz. Aslında fıtrata uygun yaşasa insanoğlu ve yaratıcının yarattığı kodlamaya uygun olarak erdemle kullanırsa bu tür problemlerin hiçbir tanesi olmaz. Dünyadaki insanların çok önemli bir kısmı gıda sıkıntısı çekiyor, açlık çekiyor. Bir kısım insanların da yemekleri masalarından artıyor. İşte bu hep fıtrata aykırı bir yaşam tarzının ortaya çıkardığı sorunlardır”dedi.

'GEÇEN YILKİ GÜCÜMÜZÜN 3 KATINA ÇIKTIK'
Orman yangınlarına müdahalede uçak sayısının de artırıldığını kaydeden Tiryaki, "Toprağımızı, ormanlarımızı, suyumuzu ve çevremizi korumalıyız. İklim değişikliğinden sonra dünyanın gündeminde artık tarımsal alanlar, ormanlar ve çevre stratejik önem taşıyor. Bu sene ormanda hem karasal arazözler hem de insan gücü anlamında geçen yıla oranla ciddi şekilde artırdık. 5 bin adet daha yangın söndürme işçisi kazandırdık. Uçak sayımızı artırdık. Emniyet güçlerimiz, jandarmamız, helikopterlerimiz de olmak üzere 20'den fazla helikopteri rezerv olarak kullanacağız. Geçen yılki gücümüzün 3 katına çıktık. Hem uçak hem helikopter olarak hem de dışarıdan kiraladıklarımızı bu yıl kullanacağız" diye konuştu.

'DOĞAL KAYNAKLI YANGINLAR YÜZDE 1'
Yangınların çok önemli kısmının insan kaynaklı olduğunu aktaran Bakan Yardımcısı Tiryaki, "Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlılığa davet ediyorum. Yangınların çok önemli kısmı insan kaynaklı. Doğal nedenlerle kaynaklanan yangınlar yüzde 1 oranında. Hayatın devamı için bütün insanlarımızı duyarlılığa davet ediyorum. Geçen seneki felaketleri bu yıl yaşamayacağız, diye ümit ediyorum"ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER