BAKANLIKTAN FAHİŞ KİRALARA 'ŞİKAYET HATTI'

Fahiş kiralara karşı telefon hattı kurulacağı ve bu hat üzerinden bilgi alışverişinde bulunulacağı kaydedildi.

BAKANLIKTAN FAHİŞ KİRALARA 'ŞİKAYET HATTI'

Fahiş kiralara ilişkin AKP tarafından yapılan çalışma ile şikayet hattı oluşturulacağı belirtildi. Söz konusu hat ile hukuki destek de alınabileceği belirtildi.

Emeğiyle yaşayan yurttaşların karşı karşıya kaldığı konut krizine karşı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığı’ndan bürokratlar çözüm iddiası ile bir araya gelmişti. Bakan Kurum, yüksek konut kiralarına ilişkin çalışmanın bir hafta 10 gün içerisinde bitirileceğini ve AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklama yapılacağını söylemişti.

ŞİKAYET HATTI OLUŞTURULACAK
Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul'un haberine göre, çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) aylık enflasyon hesabıyla belirlenen ve kiralara yapılabilecek azami zammı belirleyen oranların aşılmaması esas olacak.

Kiracılardan normalin üstünde ev kiraları talep eden ev sahipleri, kiracıları tarafından şikayet edilebilecek. Bunun için bir telefon hattı oluşturulması bekleniyor. Hat üzerinden ev sahipleri şikayet edilebilecek. Ayrıca kiracılar, hattın ucundaki uzmanlardan hukuki yardım da alabilecek.

Kiracılar, oturdukları eve en fazla ne kadar zam yapılabileceğini, kiraya istenilen zammı yapmazsa evden çıkmak zorunda kalıp kalmayacağını, yüksek kira talebine karşı ne yapabileceği konusunda buradan bilgi alacak. Benzer bir şikayet mekanizmasının e-devlet üzerinden de hayata geçmesi hedefleniyor.

VERGİ İNCELEMESİ
Kiralara karşı önlem mekanizmasının Hazine ayağında ise vergi incelemesi yapılacak. Ev sahiplerinin, gelirlerinin beyanname sınırını geçmesine rağmen kira gelirleri ile ilgili beyanname vermediğinin tespit edilmesi halinde, tahakkuk etmesi gereken vergilerin geriye dönük olarak tahsil edilmesi planlanıyor.

Yapılacak şikayet ve incelemeler sonucunda, aşırı kira artışı gibi sebeplerle kiracısını mağdur ettiği belirlenen ev sahipleri, takip altına alınacak.

Bu ev sahiplerinin şikayete konu olan ve diğer kiralık gayrimenkulleri, abonelik bilgileri üzerinden takip edilecek, kanun dışı kira uygulamalarına gidip gitmediği izlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER