BAMER KONFERANSLARI:“ŞEHİT MİRALAY MEHMET NAZIM BEY”

BAMER KONFERANSLARI:“ŞEHİT MİRALAY MEHMET NAZIM BEY”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (BAMER) düzenlediği Şehit Miralay Mehmet Nazım Bey’in hayatının konu olarak ele alındığı konferans Gülezler Konağı’nda gerçekleştirildi.

Geleneksel (BAMER) Konferansları “Şehit Miralay Mehmet Nazım Bey” konferansıyla başladı.Konuşmacı olarak katılan Tarihçi Mehmet Tunçkol katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başladı.

Şehit Miralay Mehmet Nazım Bey Vatanın Bağımsızlığına Adanmış Bir Yaşam adlı kitabın yazarı olan Mehmet Tunçkol, Şehit Miralay Mehmet Nazım Bey’in hayatına dair bilgiler verdiği konferansında; Osmanlı Devleti döneminde Yemen’de, Trablusgarp’ta, Çanakkale’de, Galiçya’da, Romanya’da, Makedonya’da ve Azerbaycan’da aldığı görevler ve katıldığı savaşlar hakkındaki bilgileri aktardı.

Milli Mücadele Dönemi’nde Antalya’da, Toroslar’da, Beyşehir’de, Aydın’da, Düzce ve Bolu’da katıldığı görevler ve vatanın kurtarılmasında sağladığı katkıları anlatan Tunçkol, 1. İnönü, 2. İnönü, Dumlupınar ve Eskişehir-Kütahya Savaşları’nda gösterdiği üstün başarıları vurguladı. Şehit Miralay Mehmet Nazım Bey’in Eskişehir-Kütahya Muharebeleri sırasında, 15 Temmuz 1921 tarihinde Yumruçal sırtlarında şehit düştüğünü belirten Tunçkol, Türkiye’de pek çok yere Şehit Miralay Nazım Bey’in isminin verildiğini Bolu’da da Yıldırım Bayezid Camisi önünden Hisar Tepesi’ne uzanan sokağa “Şehit Nazım Bey Sokağı” adı konulduğunu ifade ederek sözlerini noktaladı.

Tunçkol’un sözlerini noktalamasının ardından Doç. Dr. Mehmet Süme, Mehmet Tunçkol’a teşekkür belgesi takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2022, 15:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurten Uluutku
Nurten Uluutku - 10 ay Önce

Bu bilgiler büyük emeklerle ortaya çıkar.
Sayın TUNÇKOL a teşekkürler. Yaptıkları ile ben de onur duydum.

ERDAL SÜKAN
ERDAL SÜKAN - 10 ay Önce

Memet Tunçkol gibi değerli tarihçilere gözümüz gibi bakmalıyız , çünkü şehit miralay Mehmet Nazım beyin ve arkadaşlarını bu vatanı bize, kanlarıyla koruyarak gelecek kuşaklara aynı bağimsız konumda iletebilmemiz için emanet ettiği gerceğini sonsuza kadar unutmayalım.
Teşekkürler Mehmet Tumçkol

SIRADAKİ HABER