BAŞKAN ÖZCAN: ŞU ANA KADAR 600 TON KOMPOST ÜRETİLDİ

Bolu Belediyesi’nin kendi fabrikasında ürettiği ilk kompostlardan ilk mantar hasadını yaptı.

BAŞKAN ÖZCAN: ŞU ANA KADAR 600 TON KOMPOST ÜRETİLDİ

29 Nisan tarihinde Bolu’nun Kıbrısçık ilçesindeki Bolu Belediyesi Kompost Fabrikası’nda banttan inen ilk kompostlar, ilk üretim denemesi için TIR’larla Bolu Belediyesi Mantar Üretim Kampüsüne gönderildi.

Aradan geçen yaklaşık 40 günün ardından belediyenin kendi fabrikasında ürettiği ve kooperatifine ait çadırlarda denediği ilk kompostlar, ilk mantar hasadını verdi. Kooperatif çalışanları ‘bereketli olsun’ diyerek ilk mantarları topladı.

Başkan Özcan maliyetlerle ilgili bilgi vererek “Satın aldığımız kompostlara göre maliyetimiz burada çok daha düşük. Bu üreticiye de yansıyacak. İlk olarak kooperatifin çadırlarında başladık. Bundan sonra üreticimizde daha çok kazanma şansı bulacak. Burada üretilen mantar Türkiye’nin en kaliteli mantarı diyebiliriz. Yapamaz demişlerdi. Fabrikayı yaptık. Sürmez dediler. Sürdürmeyi de başardık. Şu ana kadar yaklaşık 600 ton kompost ürettik. Güncel piyasa değeri 1 milyon 300 civarında. Dolayısıyla biraz daha üretim yaptıktan sonra Kıbrıscık’taki fabrikanın kapasitesini arttırmayı planlıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2022, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER