BAŞKAN ÖZCAN:GÖKÇESU'DA ORMAN EMVALİNİN YÜZDE 15'İ SULARA KARIŞTI

Bolu’nun Mengen ilçesinde iki gündür etkili olan sağanak hakkında konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan,Gökçesu’da bulunan orman emvalinin yüzde 15’inin sulara karıştığını açıkladı.

BAŞKAN ÖZCAN:GÖKÇESU'DA ORMAN EMVALİNİN YÜZDE 15'İ SULARA KARIŞTI

Haber:Ahin ASLAN

Bolu ve ilçelerinde iki gündür etkili olan sağanak, hayatı felç etti. Köprüler yıkıldı, evleri ve iş yerlerini su bastı, alt geçitler doldu, çok sayıda yollar trafiğe kapatıldı.

Dün gece saatlerinde şiddetini artıran sağanak nedeniyle Mengen’de Yörükler ve Kadısusuz köprüleri yıkıldı. Mengen ile Pazarköy arasındaki yol çöktü. Yolun tahrip olması nedeniyle bölgede yaşayanların ilçe merkeziyle ulaşımı kesildi.

Sağanak etkisini sürdürürken Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, belediyede düzenlediği basın toplantısında yağışların bilançosu hakkında konuştu. Sağanağın etkili olduğu ilçelerden biri olan Mengen hakkında konuşan Özcan, ilçede bulunan orman emvalinin yaklaşık yüzde 15’inin sulara kapıldığını belirtti.

Özellikle Gökçesu ve Pazarköy mevkilerinde yaşanan sorunların büyüklüğüne dikkat çeken Özcan, “Gökçesu ve Mengen’i birbirine bağlayan ana köprü çökmek üzere. Onun dışında çöken iki tane köprü var. Bunun en önemli sebeplerinden biri de orman emval depolarının yanlış yerlerde olması. Gökçesu’da bulunan emvalin yaklaşık yüzde 15’i sel sularına karışıp gitti” dedi.

Kesilmiş kuru ağaçların tıkanmalara sebep olduğunu vurgulayan Özcan, “Özellikle köprü altlarında. Bu su baskınlarına yol açıyor, köprülerin yıkılmasıyla can ve mal kaybı tehlikesi ile karşı karşıya getiriyor. Gökçesu’nun hemen doğusundan geçen derenin yatağı bir gecede tek bir taraftan 6 metre genişlemiş. Hala da yağış devam ediyor. Biz elimizdeki imkanlarla oralarda müdahale etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Fotoğraflar:Mengen.gen.tr

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2022, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER