BEŞİKTAŞ,GEREDE'DE KİRALADIĞI TESİSİ BELEDİYEYE GERİ VERDİ

Beşiktaş'ın Bolu Gerede'de 20 yıllığına kiraladığı kamp tesisinin Gerede Belediyesi'ne geri verildiği ortaya çıktı. Siyan-beyazlı kulüp, yükümlülüklerini yerine getirmediği için 5 Milyon dolar tazminat ile karşı karşıya kaldığı tesisteki haklarından vazgeçti.

BEŞİKTAŞ,GEREDE'DE KİRALADIĞI TESİSİ BELEDİYEYE GERİ VERDİ

Beşiktaş Kulübü, 2016 yılında 20 yıllığına kiraladığı Bolu'nun Gerede ilçesinde bulunan kamp tesisini Gerede Belediyesi’ne geri verdi. Sezon öncesi hazırlıklarını Slovakya'ya yapmayı planlayan siyah-beyazlılar, pandemi koşulları nedeniyle kampı iptal etti.

Bu gelişme üzerine sezon hazırlıklarını İstanbul’da gerçekleştirecek olan Beşiktaş'ın Gerede'deki tesisini neden kullanmadığı sorusu akıllara geldi.2016 yılında aylık 15 bin 500 TL karşılığında 20 yıllığına kiralanan tesis, 3 Eylül 2019’da kullanıma açılmıştı.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ 5 MİLYON DOLAR TAZMİNAT İLE KARŞI KARŞIYA KALDI
Ocak 2019’da alt işletmeciye kiralanan otel ve kamp tesisinin kirasının ödenmemesi ve gerekli sürede yatırımın yapılmaması nedeniyle Beşiktaş Kulübü 5 milyon dolar tazminat ile karşı karşı karşıya kaldı.

KULÜP,GEREDE BELEDİYESİ İLE BORÇ YAPILANDIRMASINA GİTTİ
Belediye ile yapılan anlaşma sonrası Beşiktaş Kulübü, 33 bin metrekarelik arazi ile ilgili haklarından feragat ederek, kamp tesisini belediyeye geri verdi.

Tesisin Gerede Belediyesi’ne geri verildiğini doğrulayan Beşiktaş Kulübü, konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

"Kulübümüzün, Gerede Belediyesi’nden yatırım taahhüdünde bulunmak suretiyle edindiği araziye kanunen verilen sürede yatırım yapılmadığından belediyenin araziyi geri alım hakkı doğmuştur. Yine Gerede’de bulunan ve Kulübümüz tarafından 21.01.2019 tarihinde alt işletmeciye kiralanan kamp tesisi için belediyeye ödemekle yükümlü olduğumuz kira bedellerinin ödenmemiş olması nedeniyle Kulübümüz beş milyon dolar tazminat yükü ile karşı karşıya kalmıştır.

Yönetimimizin göreve başladıktan sonra karşılaştığı Gerede’deki sorunlar yumağı olmuş bu arazi ve kamp tesisi ile ilgili olarak yapılan değerlendirme neticesinde; geçmişte imzalanan hatalı sözleşme modeli nedeniyle inşası, yıllık bakım, onarım ve yıllık işletme toplam maliyetinin efektif ve Kulübümüz menfaatine olmadığı anlaşılmıştır.

Gelinen bu noktada Kulübümüzün daha fazla zarar görmesini engellemek amacıyla Gerede Belediyesi ile yeni borç yaratmayacak şekilde bir borç yapılandırma anlaşması imzalanarak anılan kamp tesisi ve arazi ile ilgili haklarımızdan feragat edilmiş, böylelikle bahse konu tahsisler tazminat yükleri de bertaraf edilerek Gerede Belediyesi’ne bırakılmıştır."

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 23:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER