BEYAZ ET ÜRETİCİLERİ 15 AĞUSTOS'TAN İTİBARAREN ÜRETİMİ DURDURMA KARARI ALDI

Bazı kanatlı eti üreticileri para kazanamadıkları iddiasıyla 15 Ağustos’tan itibaren üretimi sona erdirme kararı aldı.

BEYAZ ET ÜRETİCİLERİ 15 AĞUSTOS'TAN İTİBARAREN ÜRETİMİ DURDURMA KARARI ALDI

Sanayiciler ise iddiaları kabul etmeyerek, “Sektörde işini yapanlar para kazanıyor. Üreticilerin bu eyleme çok fazla katılım göstereceğini düşünmüyoruz. Sektördekilerin yüzde 70’i işini iyi yapıyor” dedi.

CİVCİV YETİŞTİRMEYE SON VERİLECEK
BEYAZ et sektöründe üreticiler ve sanayiciler arasında son günlerde anlaşmazlıklar yaşanmaya başladı. Sanayiciler adına üretim yapan bazı üreticiler para kazanamadıklarını iddia ederek 15 Ağustos’tan itibaren civciv yetiştirmeye son vereceklerini açıkladı. Biz de bunu üzerinde Beyaz et sanayicileri ile konuştuk. İddiaları kabul etmeyen sanayicileri, tüm üreticilerin ve sanayicilerin aynı kefeye konulamayacağını işini iyi yapan ve kötü yapanların birbirinden ayrıldığını söyledi.

SÖZLEŞMEYE BAĞLANMALI
Türkiye’de 14 bin işletmede üretim yapıldığını ancak Son 5-6 yıldır üretim tarafında ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade eden Kanatlı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç, “Üreticiler olarak 18 sanayici ile çalışıyoruz. Bunlara tavuk yetiştirip, veriyoruz. Sanayiciler de kesip satıyorlar. Civciv olarak alıyoruz, büyütüyoruz ve onlara geri veriyoruz. Ancak biz zarar ederken, sanayiciler para kazanıyor. Bu düzenin sona ermesini istiyoruz. 4 yıldan bu yana ortalama yüzde 17 zam aldık. Giderlerimizdeki artış ise yüzde 30’u aşıyor. Firmalar bize kilogram başına 90 kuruş veriyor. Maliyetimiz ise 1.2 TL. Bu durumun düzeltilmesini istiyoruz. Çalışma koşulları düzelmez ve karşılıklı sözleşmeye bağlanmazsa 14 bin işletme ve 45 bin kümes ile faaliyet gösteren üreticiler olarak 15 Ağustos itibariyle artık işletmelerimize civciv koymayacağız yani tavuk yetiştirmeyeceğiz” diye konuştu.

ÜRETİCİLERİN YÜZDE 70'İ İŞİNİ İYİ YAPAR
Üreticilerin para kazanamadıkları iddiasını ilk olarak Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Başkanı Naci Kaplan’a sorduk. Kaplan, şunları söyledi: “Sektör olarak bakanlık nezdinde sürekli bir araya geliyoruz ancak bir sonuca ulaşamadık. Türkiye’de serbest piyasa ekonomisi uygulanmasına rağmen onlar sözleşmeye bağlı olarak tek bir fiyat istiyorlar. Bu sistemin uygulanması mümkün değildir. Çünkü işin iyi yapan ile kötü yapan bu sistemde ayrıştırılamaz. Örneğin bizde hayvan başına 3 TL’yi aşan para kazanan var. Çünkü onlar işlerini iyin yapıyor, hayvanlara iyi bakıyorlar. İyi üreticileri başımıza tac ediyoruz. İşini iyi yapanlar para kazanıyor ve şikayet etmiyor. Örneğin Sakarya’da iki kardeş üretici var. İkisinin de ayrı ayrı 150 bin kapasiteli çiftliği var. Ancak sanayiciler birinin peşinden koşarken, diğeri ile çalışmak istemiyor. Çünkü istenilen şartları yerine getiremiyor. Bunların göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bu sektörde faaliyet gösteren üretcilerin yüzde 70’i işini iyi yapan işletmelerde oluşuyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER