BOLU BAROSU: “AVUKATLARIN SESİ KESİLİRSE TOPLUMUN NEFESİ KESİLİR”

Bolu Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Anıtpark’ta bulunan Atatürk Anıtı’nda çelenk bırakma töreni düzenledi. Törende konuşan Bolu Baro Başkanı Perihan Bengü Yılmaz Akşemsettinoğlu “Bizler güçler ayrılığı için, bağımsız ve tarafsız yargı için dik duran, asla kimsenin önünde cübbemizin önünü iliklemeyenleriz. Çünkü bizler adaletin bekçileriyiz.” ifadelerini kullandı.

BOLU BAROSU: “AVUKATLARIN SESİ KESİLİRSE TOPLUMUN NEFESİ KESİLİR”

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir araya gelen Bolu Barosu avukatlarının Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törende konuşan Baro Başkanı Perihan Bengü Yılmaz Akşemsettinoğlu halkın güvencesi olmak için avukat olduklarını belirterek “5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum. Bugün, sadece avukatların değil, yargı yolu ile hakkına ulaşmak isteyen herkesin günüdür. Bir ülkede yargının bağımsızlığının, tarafsızlığının ve adaletin sağlanması ancak savunmaya verilen değer ile mümkündür. Çünkü biz avukatlar hakların savunucusuyuz. Bizler halkın güvencesi olabilmek için avukatız. Biz kadına, çocuğa, tüm canlara karşı şiddetle mücadele etmek için avukatız. Biz Doğa katliamlarıyla mücadele edenleriz. Bizler kamunun vicdanı, demokrasinin temeliyiz. Bizler güçler ayrılığı için, bağımsız ve tarafsız yargı için dik duran, asla kimsenin önünde cübbemizin önünü iliklemeyenleriz. Çünkü bizler adaletin bekçileriyiz” diye konuştu.

“BUGÜNÜ COŞKUYLA KUTLAYAMAYIZ”

Akşemsettinoğlu, bugünü coşkuyla kutlayamayacaklarının altını çizerek, “Her ne kadar bugünü coşkuyla kutlamak istesek de ülkemizde 1958 yılından bu yana var olan avukatlar günü son yıllarda ne yazık ki ülkemizde buruk geçmekte. Çünkü bizler ülkemizde gazetecilerin, akademisyenlerin, milletvekillerinin, öğrencilerin, yurttaşların adil yargılanma haklarının ihlal edildiğini, çevre ve doğa katliamlarının devam ettiğini, çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığını, toplumsal cinsiyet eşitliğini öne çıkaran ve kadını koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı kararnamesiyle meclis iradesi hiçe sayılarak Anayasa’ya aykırı bir şekilde çekilme kararı verildiğini görerek bugünü coşkuyla kutlayamayız” şeklinde konuştu.

“AVUKATLARIN SESİ KESİLİRSE TOPLUMUN NEFESİ KESİLİR”

Avukatların yaşadığı zorluklara değinen Baro Başkanı Akşemsettinoğlu, “Yine biz avukatlar davanın tarafı görünür, hedef gösteriliriz, mesleğimizi yaparken öldürülürüz. Angarya noktasındaki düşük CMK ücretleriyle çalıştırılan, çoklu Barolarla bölünmek istenen, sesleri kısılmak istenen, kamu hizmeti yaptığı unutturulmaya çalışılan yine bizleriz. Yine sormak isterim biz bugünü nasıl coşkuyla kutlayabiliriz? Kimse unutmamalıdır ki; avukatların sesi kesilirse toplumun nefesi kesilir. 70 seneyi aşkın bir maziye sahip olan Bolu Barosu, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve güçlü savunma için çalışmış ve bu yolda çalışmaya devam edecektir. Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK ’ ün gösterdiği hedef ve açtığı yolda ilerlemeyi görev bilmekteyiz. Bu yolda karşılaşılan zorlukları aşmak da yine en büyük sorumluluğumuzdur” dedi.

“HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT”

Yaşadığımız deprem felaketini hatırlatarak, yasal düzenlemelerin takipçisi olacaklarını söyleyen Akşemsettinoğlu yaptığı açıklamada; “Yine bir burukluğumuz da şudur ki; 06 Şubat 2023 günü, ne yazık ki ülkemizde 11 ili etkileyen bir deprem felaketi meydana gelmiştir. Mensubu olmaktan gurur duyduğum barom ve diğer tüm barolar her açıdan büyük bir dayanışma örneği sergilemişler ve hak ihlallerinin önüne geçilmesi adına en acele şekilde koordine olmuşlardır. Bu acının unutulmasına izin vermeyerek yasal düzenlemelerin takipçisi olmak ve yaraların sarılmasına katkıda bulunmak hepimizin boynunun borcudur. Bu vesile ile de sizlerin huzurunda bir kez daha depremde yitirdiğimiz canlara Allah’tan rahmet ve bu yıkımdan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ulu önder Atatürk’ün dediği gibi ‘Her halde dünyada bir hak vardır ve hak kuvvetin üstündedir.’ Ülkemiz demokrasi ve adaleti hak etmektedir. Ben de herkes için adalet, adalet için avukat diyerek sözlerimi bitiriyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER