BOLU BAROSU:MESLEĞİMİZ TEHDİT ALTINDA!

Bolu Barosu,5 Nisan Avukatlar Günü'ne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Avukatlık mesleğinin tehdit altında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Barolarımızı birleştireceğiz. Hiçbir avukatı yalnız, hiçbir vatandaşı savunmasız bırakmayacağız" denildi.

BOLU BAROSU:MESLEĞİMİZ TEHDİT ALTINDA!

Türkiye Barolar Birliği (TBB), 81 ilin Baroları ile birlikte yazılı bir açıklamada bulundu.Bolu Barosu'nun internet sitesinde de paylaşılan açıklamada, avukatlık mesleğine yönelik tehditler sıralandı.

Açıklamada yargının bağımsızlığı, avukatlık ücreti, adalete erişim, avukatlara yönelik şiddet, çoklu baro gibi temel sorunlara dikkat çekildi; "Mesleğimiz Tehdit Altında! 5 Nisan Avukatlar Günü’nü Kutla(ya)mıyoruz! Hiçbir Avukatı Yalnız, Hiçbir Vatandaşı Savunmasız Bırakmayacağız. 5 Nisan Avukatlar Günü'nü Birlikte Kutlayacağız" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

YARGIYA GÜVEN HUKUKA İNANÇ ZAYIFLADI
"Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanamaması; yargıya güven ve hukuka inancı azaltırken, avukatlık mesleğinin itibarını zayıflattı. Yargı Bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunacağız. Avukatlık mesleğinin itibarını kimseye teslim etmeyeceğiz."

ŞİDDET CAN ALAN HALE GELDİ
"Avukata yönelik şiddet mesleğimizi icra ettiğimiz mekanların sınırlarını aşarak, meslek grubumuzu hedef haline getiren ve can alan, ülke çapına yayılmış bir şiddet türü haline geldi. Avukata yönelik şiddeti ne olursa olsun durduracağız. Meslektaşlarımızı ekonomik, sosyal ve psikolojik şiddet karşısında yalnız bırakmayacağız."

AVUKATLIK ÜCRETLERİ
"Avukatlık ücretleri insan onuruna yaraşır şekilde, avukatın sarf ettiği emeği ve üstlendiği sorumluluğu karşılamıyor. Ücret tarifelerinde olması gereken artışları; ödemelerin zamanında yapılmasını sağlayacağız."

KAMU AVUKATLARINA MOBBİNG
"Kamu avukatları ek gösterge, mobbing ve mesleki bağımsızlıklarının korunması sorunu hala çözülemedi. Baroları kamu avukatlarının meslek örgütü haline getirecek, sorunlarını çözeceğiz."

MESLEKİ NİTELİKSİZLEŞTİRMENİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ
"Hukuk Fakültesi kontenjan ve sayılarının ihtiyaç durumu gözetilmeden ve barolara danışılmadan artırılması, avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep oluyor. Üniversite giriş sınavında hukuk fakültesi barajının yükseltilmesini sağlayarak meslekteki niteliksizleşmenin önüne geçeceğiz."

ÜCRETLER VE ÖZLÜK HAKLARI
"Bağlı çalışan avukatların ücret ve özlük hakları kanuni bir statüye; Stajyer Avukatlar eşit nitelikteki diğer hukuk mesleklerinin stajyerleri ile eşit koşullara sahip değil. Bağlı çalışan avukatların emek mücadelesini sahipleneceğiz. Stajyer Avukatların önündeki kanuni engellerin kaldırılmasını sağlayacağız."

ADALETE ERİŞİM ÖNÜNDEKİ ENGELLER
"Adalete erişim önünde avukatlar ve yurttaşlar için ekonomiye, mekana ve zamana dayalı engeller bulunuyor. Adalete erişimin önündeki engelleri kaldırmak için yetkili makamlarla kurulacak kesintisiz işbirliğimle çözümleri birlikte hayata geçireceğiz."

MESLEK ÖRGÜTLERİMİZ BÖLÜNDÜ
"Çoklu Baro Kanunu ile meslek örgütlerimiz bölündü. Barolarımızı birleştireceğiz. Hiçbir avukatı yalnız, hiçbir vatandaşı savunmasız bırakmayacağız. 5 Nisan Avukatlar Günü'nü birlikte kutlayacağız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER